Obvinění lidé z justice údajně zahlazovali dopravní trestné činy

Lidé z justice, které minulý týden zadržela policie pro podezření z korupce, zahlazovali zejména trestné činy v dopravě. Jejich pachatelé platili například za to, aby nepřišli o řidičský průkaz. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Mezi obviněnými je soudce Ondřej Havlín nebo žalobce František Fiala, právě oni se na dopravní agendu specializují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vede trestní řízení proti soudci Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeji Havlínovi (na archivním snímku z roku 2006)

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vede trestní řízení proti soudci Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeji Havlínovi (na archivním snímku z roku 2006) | Zdroj: ČTK

Kriminalisté si z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2, kde působil Fiala, odvezli materiály k desítkám případů. Většina materiálů se podle MF Dnes týkala dopravních trestných činů.

Proti tomu, aby se dopravní agenda v hlavním městě řešila u Obvodního soudu pro Prahu 2, a ne podle místní příslušnosti řidiče, jak je jinde běžné, se přitom v minulosti stavěl předseda městského pražského soudu Jan Sváček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra se vyjádřil k případu justiční korupce v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Je tomu tak již od 60. let a Praha je jedinou výjimkou. Opakovaně jsme upozorňovali, že tato koncentrace dopravních problematik nemá žádnou odbornou logiku,“ řekl Radiožurnálu čestný prezident Soudcovské unie a místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

Vazebně stíhaný soudce Havlín se už údajně ke korupci přiznal, talár ale odevzdat nemusí. Dál zůstává soudcem Obvodního soudu pro Prahu 2. Vávra upozornil, že stíhání samo o sobě není důvodem, aby se funkce sám vzdal.

„Pan ministr spravedlnosti může pozastavit jeho mandát, v tu chvíli by ten člověk pobíral toliko 50 procent své mzdy, nicméně je pravda, že s ohledem na presumpci neviny nemůže pobýt ze zákona mandátu rovnou. Je to sporné, protože samo obvinění nemusí vždycky vést k odsuzujícímu rozsudku,“ podotkl Vávra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Korupční případ v české justici sleduje reportér Martin Drtina

U žalobce Fialy pak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru spravedlnosti jeho dočasné zproštění funkce.

Kromě Havlína a Fialy čelí trestnímu stíhání další čtyři lidé, z toho jeden advokát, jeden advokátní koncipient a dvě osoby, které stojí mimo justiční prostředí. O kterého advokáta a koncipienta se jedná, zatím není známé a neví to ani advokátní komora.

V Praze komora podle svých webových stránek eviduje 10 advokátů se specializací na trestné činy v dopravě. Může to být kterýkoliv z nich, stejně jako jiný advokát, který si příslušnou specializaci do rejstříku zapsat nenechal.

Havlín figuruje nejméně v 17 případech

Podle kriminalistů je případ ojedinělý fungujícím klientelistickým systémem a vzájemně silnými vazbami mezi jednotlivými obviněnými.

Případů, v nichž soudce Havlín údajně vzal úplatek a pak v nich rozhodoval, je minimálně 17. Jednalo se o statisícové částky. Policie zatím nerozkrývá, jak skupina fungovala, kdo si jakou část ze zaplacené sumy ponechával.

Havlín byl soudcem už za minulého režimu, v devadesátých letech pak působil jako velvyslanec v Chorvatsku a Bulharsku. Tam si ale stěžovali na jeho chování, a vláda ho proto v roce 2000 odvolala. Havlín se potom vrátil zpět k soudnictví.

Jana Zemanová, Martin Drtina, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme