Obvinění lidé z justice údajně zahlazovali dopravní trestné činy
Lidé z justice, které minulý týden zadržela policie pro podezření z korupce, zahlazovali zejména trestné činy v dopravě. Jejich pachatelé platili například za to, aby nepřišli o řidičský průkaz. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Mezi obviněnými je soudce Ondřej Havlín nebo žalobce František Fiala, právě oni se na dopravní agendu specializují.
Kriminalisté si z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2, kde působil Fiala, odvezli materiály k desítkám případů. Většina materiálů se podle MF Dnes týkala dopravních trestných činů.
Proti tomu, aby se dopravní agenda v hlavním městě řešila u Obvodního soudu pro Prahu 2, a ne podle místní příslušnosti řidiče, jak je jinde běžné, se přitom v minulosti stavěl předseda městského pražského soudu Jan Sváček.
Místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra se vyjádřil k případu justiční korupce v Ozvěnách dne Radiožurnálu
„Je tomu tak již od 60. let a Praha je jedinou výjimkou. Opakovaně jsme upozorňovali, že tato koncentrace dopravních problematik nemá žádnou odbornou logiku,“ řekl Radiožurnálu čestný prezident Soudcovské unie a místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.
Vazebně stíhaný soudce Havlín se už údajně ke korupci přiznal, talár ale odevzdat nemusí. Dál zůstává soudcem Obvodního soudu pro Prahu 2. Vávra upozornil, že stíhání samo o sobě není důvodem, aby se funkce sám vzdal.
„Pan ministr spravedlnosti může pozastavit jeho mandát, v tu chvíli by ten člověk pobíral toliko 50 procent své mzdy, nicméně je pravda, že s ohledem na presumpci neviny nemůže pobýt ze zákona mandátu rovnou. Je to sporné, protože samo obvinění nemusí vždycky vést k odsuzujícímu rozsudku,“ podotkl Vávra.
U žalobce Fialy pak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhl ministru spravedlnosti jeho dočasné zproštění funkce.
Kromě Havlína a Fialy čelí trestnímu stíhání další čtyři lidé, z toho jeden advokát, jeden advokátní koncipient a dvě osoby, které stojí mimo justiční prostředí. O kterého advokáta a koncipienta se jedná, zatím není známé a neví to ani advokátní komora.
V Praze komora podle svých webových stránek eviduje 10 advokátů se specializací na trestné činy v dopravě. Může to být kterýkoliv z nich, stejně jako jiný advokát, který si příslušnou specializaci do rejstříku zapsat nenechal.
Havlín figuruje nejméně v 17 případech
Podle kriminalistů je případ ojedinělý fungujícím klientelistickým systémem a vzájemně silnými vazbami mezi jednotlivými obviněnými.
Případů, v nichž soudce Havlín údajně vzal úplatek a pak v nich rozhodoval, je minimálně 17. Jednalo se o statisícové částky. Policie zatím nerozkrývá, jak skupina fungovala, kdo si jakou část ze zaplacené sumy ponechával.
Havlín byl soudcem už za minulého režimu, v devadesátých letech pak působil jako velvyslanec v Chorvatsku a Bulharsku. Tam si ale stěžovali na jeho chování, a vláda ho proto v roce 2000 odvolala. Havlín se potom vrátil zpět k soudnictví.