Obvinění v případu pádu střechy v České Třebové jsou projektant a statik, potvrdila státní zástupkyně

Až dosud nebylo jasné, kdo byl za pád střechy sportovní haly v České Třebové obviněný. Server iROZHLAS.cz nyní zjistil, že jde o projektanta střechy a nezávislého statika, který projekt kontroloval. Potvrdila to dozorující státní zástupkyně Alena Provazníková.

Česká Třebová (Aktualizováno: 14:34 12. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícená střecha haly v České Třebové | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Policejní orgán zahájil trestní stíhání dvou fyzických osob pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti, a to projektanta střechy tělocvičny a nezávislého statika provádějícího kontrolu projektu," řekla serveru iROZHLAS.cz orlickoústecká okresní státní zástupkyně Alena Provazníková.

„Mohu vám říci, že jsou to osoby z okruhu subdodavatele vazníků," uvedl pro server iROZHLAS.cz hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD. Sdělil také, že jeden z obviněných si už oznámení převzal, druhý ještě ne.

Policie stíhá dva lidi kvůli pádu střechy v České Třebové. Jde o projektanty, tvrdí Česká televize

Číst článek

Subdodavatelem vazníků při stavbě sportovní haly v České Třebové byla firma Cecolegno. Firma ale opakovaně tvrdí, že nezná jména obviněných. „My tyhle informace nemáme žádné. My nevíme, kdo je obviněn. Nám nikdo žádné informace nepodal. Víme pouze to, co bylo v televizi," řekla Marcela Spálovská z firmy Cecolegno.

Česká televize v pondělí zveřejnila informaci, že by se mělo jednat o dva projektanty, kteří se podíleli na výrobě střechy.

Společnost Cocolegno si vybrala jako subdodavatele firma Profistav Litomyšl, která stavbu realizovala. Na dřevěné konstrukci střechy totiž trval zadavatel stavby, tedy Pardubický kraj. Do výběrového řízení se přihlásilo deset společností a nabídka Cocolegna nebyla nejnižší.

Vazník

Vazný trám nebo také vazník je hlavní nosník nosné konstrukce střechy.

„Přesvědčilo nás i ujištění ředitele Cecolegna Roberta Spálenského, že jako jediní v České republice dělají vše od začátku až do konce sami, tedy že kompletně zajistí celý proces, od výběru suroviny přes lepení, vlastní projekci až po montáž, údržbu a ochranu," řekl MF Dnes generální ředitel Profistavu Litomyšl Tomáš Zavřel.

Podle Tomáše Friše, který celou halu projektoval, je možné, že obviněné osoby nejsou zaměstnanci firmy. „Firma Cecolegno si najímala projektanty. Fungoval tam nějaký projektant, který to konzultoval, byl tam nějaký dozorující statik a někdo to kreslil," vysvětlil.

Pardubický kraj vystupuje jako poškozený

Hejtman Netolický řekl, že obviněný není nikdo z řad zadavatelů. „Pardubický kraj je v roli poškozeného čili v těch občansko-právních záležitostech vystupujeme v této pozici a posudek potvrdil, že tato role nám zůstává. Žádný spolupracovník Pardubického kraje ani stavební dozor investora nepochybil," řekl Netolický.

Totožnost obviněných stále odmítá policie zveřejnit. „Po dohodě se státní zástupkyní tyto informace nebudeme zveřejňovat," řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková.

Konstrukce střechy sportovní haly se zřítila 14. ledna 2017, jen několik dní po kolaudaci, při florbalovém zápase. V hale tehdy bylo 80 lidí, všichni stihli utéct.

Celková škoda byla vyčíslena zhruba na 16 milionů korun. Hejtmanství objekt postavilo za 58 milionů korun pro Vyšší odbornou školu a Střední školu technickou, která už neměla dostačující tělocvičnu.

Dodavatel vazníků požádal po nehodě o vyhlášení úpadku. Firma Cecolegno v návrhu na vyhlášení konkurzu upozorňuje na to, že po nehodě společnost ztratila podstatnou část nasmlouvaných zakázek a není schopná splácet pohledávky. Vinu za pád střechy odmítá, projekt konstrukce jí údajně zajišťoval externí dodavatel. Soud ale insolvenční návrh zamítl.

Petr Jadrný, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme