Obviněný český obchodník s municí byl zadržen v Libérii

Policie po něm pátrá kvůli podezřelému obchodu s municí určenou pro Irák. Soud nevyhověl návrhu na vazbu a obviněný muž zmizel. Po čase se objevil v africké Libérii. O kom je řeč? O obchodníku se zbrojním artiklem Daliboru Koppovi z Pavlic na Znojemsku. Toho podle informací Radiožurnálu přivedli v půli prosince příslušníci OSN před liberijský soud, který zahájil jednání o tom, zda českého obchodníka vydá zpět do mateřské země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole | Foto: Jan Rosenauer

Dalibor Kopp je od loňského dubna obviněn z porušování předpisů při obchodu s vojenským materiálem a hrozí mu až desetiletý trest za mřížemi. Spolu s ním policie stíhá i mariánskolázeňského podnikatele Josefa Ondroucha. Podle brněnského státního zastupitelství měli oba muži bez příslušného povolení připravovat vývoz munice do Iráku. Ve vyšetřovacím spise se píše, že náboje měly získat vládnoucí jednotky, s ohledem na bezpečnostní situaci v Iráku ale mohla zásilka klidně doputovat i k protivládním teroristickým bojůvkám. Množství nábojů, především do samopalů, které mělo být vyvezeno z České republiky, vyšetřující orgány tají.

Oba muži svoji vinu odmítají a tvrdí, že je celá záležitost účelově překroucená. Argumenty na svoji obhajobu ale zatím nepředložili. Policie se po zatčení obávala, že by Dalibor Kopp mohl kvůli svým obchodním kontaktům opustit republiku a vyhýbat se trestnímu stíhání. Státní zástupce proto navrhl uvalení vazby. Jak to dopadlo, přibližuje mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová: "My jsme ho zadrželi v rámci operace Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a to v dubnu loňského roku. Žádali jsme, aby byl vzat do vazby, státní zástupce návrh akceptoval, avšak Městský soud v Brně ho propustil a vzápětí ten člověk odjel z České republiky."

Radiožurnál v červnu zjistil, že Dalibor Kopp vycestoval do africké Libérie, respektive, že žije v jejím hlavním městě Monrovii. Když jsme se s ním spojili, vysvětloval svůj pobyt v zahraničí takto: "Já se teď nacházím v Monrovii, momentálně, protože tady máme rozpracovaný obchodní případ."

Kopp tehdy dodal, že se do Česka vrátí zhruba za měsíc. To se ale nestalo. Klidným dnům v Libérii se začal blížit konec na přelomu roku. Městský soud v Brně na něj v září vydal mezinárodní zatykač. Dvanáctého prosince Koppa zatkli jordánští policisté z mise OSN a předvedli ho před monrovijský soud. Ten pak na žádost českých orgánů začal rozhodovat o jeho vydání do mateřské země. Původní telefon na Dalibora Koppa nefungoval, Radiožurnálu se ale podařilo sehnat jiné spojení. Dalibor Kopp svoje zatčení i soudní přelíčení potvrdil: "Oni říkali, že tady někdo požádal, aby mne vydali do České republiky a tam psali, že jsem někde jinde. Já říkám: já nikde nebyl, já jsem byl jenom tady a dávám tady dohromady svoje věci a stejně se chci vrátit. Dnes jsem mluvil se svým právníkem a říkal jsem mu: týden, čtrnáct dnů, zavolám."

Informace o Koppově zatčení neoficiálně potvrdila ústy mluvčí Blanky Kosinové také česká policie. Brněnské státní zastupitelství, které na případ dohlíží, zatím podobnou zprávu neobdrželo: "Máme informace, avšak neoficiální, že tento člověk byl zadržen ve středu jordánskými složkami mezinárodní mise OSN, kde máme také své tři policisty."

Mariánskolázeňský podnikatel Josef Ondrouch, kterého policie stíhá společně s Koppem, zareagoval na informace o Koppově zatčení takto. "Já jsem věděl, že se to chystá, ale že už je to hotové, to jsem nevěděl."

Podle něj policie i státní zastupitelství shromažďují další důkazy, aby kauzu dostaly co nejdříve před soud. Radiožurnálu se podařilo zjistit, že určitou roli při africkém pátrání po Koppovi sehráli pravděpodobně i tři policisté, kteří se účastní mírové mise OSN v Africe, o nichž hovořila policejní mluvčí. Jeden z nich z Libérie vzkázal, že se o Dalibora Koppa zajímá tamní policejní oddělení pro vyšetřování závažné trestné činnosti. A české zástupce v misi požádalo o podrobnější informace. Ze zprávy českého policisty, kterou posílal vedení do Prahy vyplývá, že i liberijští strážci zákona se Koppa zajímají už nějaký čas. "Podle toho, co jsme se dozvěděli, tak i tady v Libérii rozjel nějaké ilegální obchody se zbraněmi. A protože na něho zatím nemají žádné důkazy , aby ho mohli stíhat, žádají o každou informaci, která by pomohla dostat toho muže z Libérie. Je to jedna z cest, jak ho dopravit zpátky do České republiky, pokud na něj bude vydán mezinárodní zatykač," píše policista.

Dalibor Kopp se v minulosti specializoval především na prodej vojenské vysokorychlostní mikrorážové munice do automatických zbraní. Zboží získával obvykle ve státech bývalého Sovětského svazu. Mezi země, kam Koppovy dodávky směřovaly, patřily africké státy, ale i USA. Kvůli tomu, že prodával starou munici, mnohdy jen přebalenou do nových krabiček, čelil často problémům a ne všechny plánované transakce mu vycházely. Často se spekulovalo o tom, že podnikatel spolupracoval s českými tajnými službami. Policie jej však začala stíhat až loni, kvůli pokusu o vývoz střeliva do Iráku.

O vydání obchodníka do České republiky už Libérii požádalo naše ministerstvo spravedlnosti. Potvrdil to mluvčí resortu Petr Dimun. Jak ale Radiožurnálu řekl Pavel Činčár z Policejního prezídia, vydání Koppa do republiky bude poměrně složité. "Předpokládáme, že vydán bude, všechno tomu nasvědčuje, ale je nutné říct, že každé vydání pachatele z ciziny je složitý proces. Závisí to na řadě faktorů. A v té situaci, která v Monrovii a celé Libérii vládne, samozřejmě tyto procesy mohou trvat delší dobu, než je obvyklé."

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme