Obviněný český obchodník s municí byl zadržen v Libérii

Policie po něm pátrá kvůli podezřelému obchodu s municí určenou pro Irák. Soud nevyhověl návrhu na vazbu a obviněný muž zmizel. Po čase se objevil v africké Libérii. O kom je řeč? O obchodníku se zbrojním artiklem Daliboru Koppovi z Pavlic na Znojemsku. Toho podle informací Radiožurnálu přivedli v půli prosince příslušníci OSN před liberijský soud, který zahájil jednání o tom, zda českého obchodníka vydá zpět do mateřské země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole

Pistole | Foto: Jan Rosenauer

Dalibor Kopp je od loňského dubna obviněn z porušování předpisů při obchodu s vojenským materiálem a hrozí mu až desetiletý trest za mřížemi. Spolu s ním policie stíhá i mariánskolázeňského podnikatele Josefa Ondroucha. Podle brněnského státního zastupitelství měli oba muži bez příslušného povolení připravovat vývoz munice do Iráku. Ve vyšetřovacím spise se píše, že náboje měly získat vládnoucí jednotky, s ohledem na bezpečnostní situaci v Iráku ale mohla zásilka klidně doputovat i k protivládním teroristickým bojůvkám. Množství nábojů, především do samopalů, které mělo být vyvezeno z České republiky, vyšetřující orgány tají.

Oba muži svoji vinu odmítají a tvrdí, že je celá záležitost účelově překroucená. Argumenty na svoji obhajobu ale zatím nepředložili. Policie se po zatčení obávala, že by Dalibor Kopp mohl kvůli svým obchodním kontaktům opustit republiku a vyhýbat se trestnímu stíhání. Státní zástupce proto navrhl uvalení vazby. Jak to dopadlo, přibližuje mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová: "My jsme ho zadrželi v rámci operace Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a to v dubnu loňského roku. Žádali jsme, aby byl vzat do vazby, státní zástupce návrh akceptoval, avšak Městský soud v Brně ho propustil a vzápětí ten člověk odjel z České republiky."

Radiožurnál v červnu zjistil, že Dalibor Kopp vycestoval do africké Libérie, respektive, že žije v jejím hlavním městě Monrovii. Když jsme se s ním spojili, vysvětloval svůj pobyt v zahraničí takto: "Já se teď nacházím v Monrovii, momentálně, protože tady máme rozpracovaný obchodní případ."

Kopp tehdy dodal, že se do Česka vrátí zhruba za měsíc. To se ale nestalo. Klidným dnům v Libérii se začal blížit konec na přelomu roku. Městský soud v Brně na něj v září vydal mezinárodní zatykač. Dvanáctého prosince Koppa zatkli jordánští policisté z mise OSN a předvedli ho před monrovijský soud. Ten pak na žádost českých orgánů začal rozhodovat o jeho vydání do mateřské země. Původní telefon na Dalibora Koppa nefungoval, Radiožurnálu se ale podařilo sehnat jiné spojení. Dalibor Kopp svoje zatčení i soudní přelíčení potvrdil: "Oni říkali, že tady někdo požádal, aby mne vydali do České republiky a tam psali, že jsem někde jinde. Já říkám: já nikde nebyl, já jsem byl jenom tady a dávám tady dohromady svoje věci a stejně se chci vrátit. Dnes jsem mluvil se svým právníkem a říkal jsem mu: týden, čtrnáct dnů, zavolám."

Informace o Koppově zatčení neoficiálně potvrdila ústy mluvčí Blanky Kosinové také česká policie. Brněnské státní zastupitelství, které na případ dohlíží, zatím podobnou zprávu neobdrželo: "Máme informace, avšak neoficiální, že tento člověk byl zadržen ve středu jordánskými složkami mezinárodní mise OSN, kde máme také své tři policisty."

Mariánskolázeňský podnikatel Josef Ondrouch, kterého policie stíhá společně s Koppem, zareagoval na informace o Koppově zatčení takto. "Já jsem věděl, že se to chystá, ale že už je to hotové, to jsem nevěděl."

Podle něj policie i státní zastupitelství shromažďují další důkazy, aby kauzu dostaly co nejdříve před soud. Radiožurnálu se podařilo zjistit, že určitou roli při africkém pátrání po Koppovi sehráli pravděpodobně i tři policisté, kteří se účastní mírové mise OSN v Africe, o nichž hovořila policejní mluvčí. Jeden z nich z Libérie vzkázal, že se o Dalibora Koppa zajímá tamní policejní oddělení pro vyšetřování závažné trestné činnosti. A české zástupce v misi požádalo o podrobnější informace. Ze zprávy českého policisty, kterou posílal vedení do Prahy vyplývá, že i liberijští strážci zákona se Koppa zajímají už nějaký čas. "Podle toho, co jsme se dozvěděli, tak i tady v Libérii rozjel nějaké ilegální obchody se zbraněmi. A protože na něho zatím nemají žádné důkazy , aby ho mohli stíhat, žádají o každou informaci, která by pomohla dostat toho muže z Libérie. Je to jedna z cest, jak ho dopravit zpátky do České republiky, pokud na něj bude vydán mezinárodní zatykač," píše policista.

Dalibor Kopp se v minulosti specializoval především na prodej vojenské vysokorychlostní mikrorážové munice do automatických zbraní. Zboží získával obvykle ve státech bývalého Sovětského svazu. Mezi země, kam Koppovy dodávky směřovaly, patřily africké státy, ale i USA. Kvůli tomu, že prodával starou munici, mnohdy jen přebalenou do nových krabiček, čelil často problémům a ne všechny plánované transakce mu vycházely. Často se spekulovalo o tom, že podnikatel spolupracoval s českými tajnými službami. Policie jej však začala stíhat až loni, kvůli pokusu o vývoz střeliva do Iráku.

O vydání obchodníka do České republiky už Libérii požádalo naše ministerstvo spravedlnosti. Potvrdil to mluvčí resortu Petr Dimun. Jak ale Radiožurnálu řekl Pavel Činčár z Policejního prezídia, vydání Koppa do republiky bude poměrně složité. "Předpokládáme, že vydán bude, všechno tomu nasvědčuje, ale je nutné říct, že každé vydání pachatele z ciziny je složitý proces. Závisí to na řadě faktorů. A v té situaci, která v Monrovii a celé Libérii vládne, samozřejmě tyto procesy mohou trvat delší dobu, než je obvyklé."

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme