Obviněný poslanec David Rath by se mohl dostat z vazby

Pokud David Rath složí kauci ve výši dvou milionů korun, mohl by se dostat z vazby. Kauci navrhl zatím nepravomocně okresní soud, podle kterého už nehrozí, že by z korupce obviněný Rath pokračoval v trestné činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath předstoupil před poslaneckou sněmovnu. | Foto: Filip Jandourek

Jediným vazebním důvodem tak zůstává nebezpečí útěku. A právě tento důvod lze podle soudu nahradit kaucí. Na její složení má Rath čtrnáct dnů, potvrdil Českému rozhlasu soudce Jiří Važik.

„Pokud bude složena dříve, a bylo avizováno, že již bude složena, tak se o jeho vazbě bude rozhodovat v dřívějším termínu. To znamená, nejpozději do 14 dnů to konečné rozhodnutí zdejšího soudu bude,“ řekl soudce.

Proti kauci ale podal stížnost dozorující státní zástupce. Pokud by proto okresní soud po složení peněz rozhodl o Rathově propuštění, bude muset obviněný stejně počkat ve vazbě na stanovisko soudu krajského. To by mohlo podle Važika trvat další dva až tři týdny.

Někdejšího poslance ČSSD a bývalého středočeského hejtmana zadrželi policisté loni 14. května se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. Ve středu 16. května poslal soudce Ratha do vazby.

Obviněný poslanec vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Rath kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale nevzdal.

mta, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme