Obviněných v kauze metanol může být ještě víc. Státní zástupce zvažuje tvrdší postihy

Dva obvinění v kauze metanol nemusí být konečným číslem. Žalobce potvrdil, že zvažuje přísnější posouzení role každého dalšího zadrženého, i když byl jen malým článkem v distribučním řetězci. Policie zatím obvinila dva muže, kteří měli jedovatou směs metanolu a etanolu posílat na černý trh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Roman Kafka zvažuje tvrdší tresty pro další obviněné | Zdroj: ČTK

„Budeme zvažovat úpravu právní kvalifikace u dalších osob na úmyslnou trestnou činnost, kterou bych zatím nechtěl specifikovat,“ říká státní zástupce Roman Kafka.

Kafka nesouhlasí s tím, že mnoho dalších, na které policie ukázala, měli spáchat jen nedbalostní trestné činy. Proto možná počet obviněných z úmyslného obecného ohrožení ještě poroste.

Karvinský podnikatel v pohostinství Rudolf Fian a majitel firmy na výrobu chemie do aut Carlogic v Řitce Tomáš Křepela - to jsou podle České televize zatím jediná dvě konkrétní jména na špici celé kauzy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozplétání metanolové kauzy sleduje redaktor Martin Knitl

Obě jména by mohla dát jasnou odpověď na míchání metanolu s etanolem. Státní zástupce Kafka mluví o úmyslném obecném ohrožení až s výjimečnou sazbou.

„Tito lidé si byli vědomi s ohledem na svoji profesi a s ohledem na obecné znalosti a vědomosti, že může dojít k ohrožení života a zdraví, k čemuž také koneckonců došlo,“ je přesvědčen Kafka.

K firmě Carlogic mohla policii dovést stopa přes výrobce směsí do ostřikovačů v Opavě. Tam zabavila tisíce litrů metylalkoholu s vazbou právě na firmu z Řitky.

Jednatel David Fládr ale v Opavě ujišťuje, že všechno je čisté: „Bylo to v přesně označených tisícilitrových barelech, zapečetěných, vůbec nic se neskrývalo.“

Druhé zveřejněné jméno obviněného - karvinský podnikatel Rudolf Fian, má bohatý živnostenský rejstřík. Od svařování přes další řemesla až po obchod s kdečím. Je to Slovák, ale chvíli byl Čechem. Všechna oprávnění k podnikání ale už nejsou platná.

Jeden z obviněných už se přiznal a všechno podepsal. Právě to podstatně zrychlilo rozplétání jedovatého metanolového klubka.

Slovenská vláda nechce zrušit zákaz dovozu českého alkoholu

Číst článek

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme