Obyvatel Česka přibývá jen díky cizincům

V České republice žije 10 milionů 230 tisíc obyvatel. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu o populačním vývoji za minulý rok. Již šestým rokem se sice zvyšují počty narozených dětí, ale počet obyvatel Česka se zvyšuje výhradně díky příchodu cizinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé všech generací | Foto: Jan Rosenauer

Pokud by cizinci nepřicházeli, obyvatel by ubývalo a hrozily by vážné sociální problémy, upozorňuje šéf statistiků Jan Fischer.

"Tento trend bude dále pokračovat, čili přirozenou měnou bude obyvatelstva ubývat a tento úbytek bude kompenzován zahraniční migrací," uvedl Fischer. Nyní podle něj u nás žije 255 tisíc cizinců a tvoří 2,5 procenta populace. Nejvíce, asi 30 procent, jich pocházelo z Ukrajiny.

Po třech letech se podle ČSÚ zvýšil věk, kterého se s největší pravděpodobností lidé v Česku dožijí. U mužů činil loni 72,5 a u žen 79 let. Stárnutí populace je zatím pozvolné, statistici ale upozorňují, že v souvislosti s odchodem silných poválečných ročníků do důchodu zesílí.

Šetření statistiků dál odhalilo, že přibývá rozvodů a dětí narozených mimo manželství. Rozvodem v Česku končí každé druhé manželství. Napodobujeme tak skandinávské země nebo Belgii, kde jsou rozvody a nemanželské děti naprosto samozřejmé.

"Letošní data ukazují na to, že by se tento trend mohl zastavit, ale nechci si brát křišťálovou kouli do ruky, na to potřebujeme více výsledků za více měsíců, abychom mohli říct, že došlo ke změně," doplnil Fischer. Krizovým obdobím je pro česká manželství třetí až šestý rok společného soužití.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme