Obyvatele Česka trápí ceny elektřiny - a právem, konstatuje MfD

Lidé z České republiky platí jedny z nejvyšších cen za elektřinu. Podle Mladé fronty Dnes jsou poplatky u nás o něco vyšší než například v Německu. Lidové noviny přinášejí rozhovor s bývalým předsedou vlády a ČSSD Stanislavem Grossem. Právo píše o tom, že se v Česku rozmáhá nový způsob chovu vysoké na maso. Volání, posílání SMS, budík a kalkulačka - takové funkce požadují po mobilním telefonu Češi nejvíce. Z průzkumu společnosti Vodafone citují Hospodářské noviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Účty za elektřinu, které platí Češi, jsou jedny z nejvyšších v Evropské unii. Jak informuje Mladá fronta Dnes je to i přesto to, že samotná cena elektřiny v přepočtu na eura patří na chvost žebříčku evropských zemí. Lze říct, že elektřina je pro české domácnosti o něco dražší než v Německu.

Výpočet udělala společnost PA Consulting a vychází z ukazatele standardu kupní síly, který odráží hodnotu měny a ceny zboží v dané zemi. Podle tohoto propočtu jsou na tom s cenami proudu absolutně nejhůř v Evropské unii domácnosti na Slovensku, Česko zaujímá šesté místo.

V prostém přepočtu z eur na koruny ale patří česká elektřina mezi nejlevnější. Zatímco česká rodina zaplatí v průměru ročně za proud 7 700 korun, německá domácnost při stejné spotřebě při přepočtu na koruny přes 14 000. Domácnost, která by chtěla při velkých účtech za proud ušetřit, má od ledna možnost přejít k jinému dodavateli. Ze studie PA Consulting, ze které cituje Mladá fronta Dnes, ale vyplývá, že se to nevyplatí.

Rozhovor s bývalým premiérem Stanislavem Grossem přinášejí Lidové noviny. Sežeň mi podporu při prezidentské volbě a já ti za to zařídím funkci předsedy strany, Špidlu odstraním - tak zněla podle Grosse nabídka Miloše Zemana těsně před bojem o prezidentské křeslo v roce 2003. Gross tvrdí, že mu Zeman nabídl špinavý obchod. Miloš Zeman prý k tomu chtěl zneužít psychických problémů Vladimíra Špidly.

Zeman to ale ostře odmítá. Tvrdí, že Stanislav Gross lže. Jenže o údajných psychických problémech Špidly se sám rozepisuje ve své druhé knize pamětí. Současný evropský komisař se ke Grossovu prohlášení nechtěl příliš vyjadřovat. Lidovým novinám jen řekl, že Gross ho o tom už informoval a že mu věří.

Gurmáni mohou podle dnešního Práva jásat. V Česku se stále víc rozmáhá chov jelení zvěře na farmách. Je totiž nenáročný a zvěřina se pro nízký obsah tuku a cholesterolu dostává do módy. Farmáře ale při porážce jelenů a daňků omezuje několik slov v zákoně. Samotný odstřel zvěře totiž musí povolit veterináři, a ti někdy dělají potíže. Speciální jatka přitom neexistují. Často proto probíhají porážky načerno.

Výjimečně zastřelení jelenovitého zvířete ve farmovém chovu v hospodářství může krajská veterinární správa povolit jen ve zvlášť odůvodněném případě. Tak zní paragraf nového veterinárního zákona. Ve většině evropských států se přitom farmová zvěř podle zákona poráží odstřelem kulovnicí. Takže překážka v českém zákoně je rarita. Jelenovitá zvěř je zvláštní, zůstala v ní určitá plachost. Zvířata jsou - jak řekl deníku Právo šéf Asociace farmových chovů jelenovitých Václav Pařízek - při odchytu a převozu stresována.

Výrobci telefonů a mobilní operátoři se stále víc snaží lákat na nové služby. Jak ale píší Hospodářské noviny, Češi na mobilním telefonu nejvíc oceňují kromě volání a posílání textových zpráv hlavně budík a kalkulačku. List cituje z průzkumu společnosti Vodafone. Podle šetření lidé sice budík na mobilu používají nejčastěji, ale ne moc rádi. Naopak zase třeba obrázkové zprávy, takzvané MMS, sice mají v oblibě, ale moc je neposílají. Stejně je to s brouzdáním po mobilním internetu.

Velmi populární je také kalendář v mobilu. Ale stále ještě vede ten klasický stolní. Funkce, které byly před deseti lety, kdy se mobilní telefony začaly mezi lidmi rozšiřovat, luxusem, má teď každý přístroj. A mohlo by se zdát, že lidé ani nic jiného nechtějí. Jenže opak je pravdou. V poslední době jsou velmi populární například uvítací tóny, píší Hospodářské noviny.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme