Obyvatelé Držovic v referendu podpořili odtržení od Prostějova

Občané prostějovské místní části Držovice se rozhodli pro samostatnost. Odtržení od města podpořilo v pátečním referendu 54,8 procenta z oprávněných voličů. Lidé si myslí, že v současnosti prostějovská radnice jejich část nedostatečně financuje a nedbá o její rozvoj. Už v roce 1990 se od Prostějova odtrhla část Mostkovice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: www.romove.cz

Z celkem 1015 oprávněných voličů přišlo k urnám 715 lidí. Pro odtržení Držovic se vyjádřilo 556 z nich, 155 obyvatel s tím nesouhlasilo. Jeden se hlasování zdržel a tři hlasy byly neplatné. Místní část tak bude moci požádat o nezávislost v roce 2006, kdy se konají komunální volby.

"Znamená to pro nás velkou zodpovědnost a hodně práce. Na druhou stranu díky tomu, že se tolik lidí vyjádřilo pro, tak to bude hlavně pro lidi, kteří budou dva roky pracovat do úplně samostatnosti v roce 2007, velká psychická podpora," neskrývala nad výsledkem radost členka Občanského sdružení Držovice Blanka Kolečkářová, které podalo návrh na referendum o osamostatnění.

Zástupci Prostějova k výsledkům uvedli, že je to právo a rozhodnutí tamních lidí. Podle sdružení se radnice o místní část nestará. Město podle Kolečkářové Držovicím léta pouze slibuje, že bude investovat do zanedbaných komunikací, chodníků a vybudování hloubkové kanalizace. Vedení radnice už dříve vyjádření občanského sdružení odmítlo.

"Nesouhlasím s tím, že by se do Držovic neinvestovalo vůbec nic, opravila se třeba kaplička za 2,2 milionu nebo hasičská zbrojnice v hodnotě dvou milionů, nicméně fakt je ten, že pokud jde o masivnější investici do infrastruktury, tak skutečně Držovice zůstaly jako poslední z takzvaných okrajových částí," připustil prostějovský starosta Jan Tesař

Žádostí o vypsání referenda přitom vyvrcholil spor, který místní část vede s radnicí od loňského roku. Vedení města tehdy nastěhovalo do Držovic druhou romskou rodinu ze zaniklé kolonie U svaté Anny, přestože se proti tomu ohradilo v petici 800 obyvatel místní části. Žádost o vypsání referenda podepsalo asi 600 z 1000 držovických voličů. Prostějov má necelých 50.000 obyvatel.

Držovice jsou již druhou místní částí Prostějova, která usilovala o samostatnost. V roce 1990 se od města odtrhly Mostkovice. Podobným směrem se vydaly i jiné obce v zemi. V lednu například v referendum rozhodli obyvatelé o odtržení místní části Ladná od Břeclavi. Naopak neúspěchem skončila loni v říjnu snaha o odtržení okrajové části Frýdku-Místku Skalice. Lidé v referendu rozhodli, že zůstane i nadále součástí města.

Martin Hromádka, Jana Gáborová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme