Obyvatelé Klánovic, školy i zdravotnická zařízení. Na 9000 lidí psychicky zasáhla masová střelba v Praze

Tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) a s ní související události významně psychicky zasáhly na 9000 lidí. Podporu a krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků z Integrovaného záchranného systému (IZS) a partnerských organizací. Uvádí to policie ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci, kterou ve čtvrtek zveřejnila na webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta za oběti střelby na filozofické fakultě

Zhruba 9000 lidí psychicky zasáhla masová střelba v Praze, uvádí policie (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Při střelbě na fakultě v centru Prahy loni 21. prosince přišlo o život čtrnáct lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

Studenti se od střelby hůře soustředí, říká děkanka. Náladu na filozofické fakultě zvedá poník Monty

Číst článek

Osobou pachatele se střelbou na fakultě souvisely také vraždy v Klánovickém lese a středočeské Hostouni. I lidem zasaženým těmito událostmi poskytovali psychologové a interventi podporu a policie to zahrnula do vydané zprávy.

„Prvních 24 hodin od události střelby na FF UK krizovou intervenci na místě a v nemocnicích poskytovalo celkem 54 psychologů a interventů z řad IZS, v prvním týdnu to bylo okolo 190 odborníků z IZS a partnerských organizací,“ uvedla policie.

Psychologové a interventi IZS a partnerských organizací poskytli v prvním týdnu přímé krizové intervence pro téměř 1000 zasažených osob, a to již ve spojitosti se všemi činy, které pachatel spáchal,“ doplnila. Dalších 750 lidí se s žádostí o pomoc obrátilo na krizové telefonní linky.

Minimálně 4000 lidí

K polovině února evidovala policie přes 6500 poskytnutých intervencí, všechny formy psychické podpory ale podle ní není snadné vyčíslit. „Střízlivý odborný odhad hovoří o počtu minimálně 4000 jednotlivců, kteří čerpali intervence a další služby v oblasti duševního zdraví v souvislosti s událostí střelby na FF UK,“ vyčíslila policie.

Nehodu pochopíte hlavou. Tohle ne, říká mluvčí pražských záchranářů o střelbě na filozofické fakultě

Číst článek

Ačkoliv policie ke konci ledna skončila s rolí koordinátora psychosociální pomoci a koordinaci předala univerzitě, podpora zasažených neskončila a pokračuje ve střednědobé fázi.

Střelba a související události podle odhadu policie významně psychicky zasáhly na 9000 lidí. Policie připomíná, že znejistila mimo jiné obyvatele Klánovic, další vysoké školy a zdravotnická zařízení. Následně se totiž objevily případy vyhrožování násilím na různých školách a ve zdravotnických zařízeních.

Z policie se do pomoci zapojilo 43 psychologů a krizových interventů. Komunikovali s pozůstalými, zasaženými studenty a pracovníky fakulty, asistovali při předávání osobních věci zanechaných v budově fakulty nebo při vzpomínkových akcích. Opakovanou nabídku podpory dostali také sami policisté, kteří na místě tragédie zasahovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme