Obyvatelé Osečné v Podještědí opět protestovali proti dolování uranu

Zhruba 300 lidí protestovalo proti vyhlášení oblasti u osady Kotel na Liberecku za chráněné ložiskové území, kde by se mohl těžit uran. Šlo už o druhý protestní mítink obyvatel Podještědí, první se konal na konci prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo životního prostředí | Foto: Marián Vojtek

Ministerstvo životního prostředí rozhodne o vyhlášení chráněného ložiskového území zřejmě do konce února. Podle pořadatele protestu Josefa Jadrného ze Strany Zelených majitelé pozemků, obce a ani jejich obyvatelé nepatří mezi účastníky řízení a nemohou do vyhlášení ložiskového území vůbec zasahovat.

Lidé z Podještědí pojali tentokrát demonstraci velmi vlastenecky. Kromě protiuranově pomalovaných transparentů nesli české vlajky a zpívali hymnu. Podepisovali se také pod dopis určený ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi. V tomto dopise žádají ministra o to, aby inicioval novelizaci horního zákona. Ten pochází ještě z komunistických dob a vyřazuje obce z rozhodování o jejich vlastní budoucnosti, v tomto případě o tom, jestli se u nich jednou bude těžit uran.

Organizátoři protestu občany informovali i o tom, že se díky jejich razantnímu nesouhlasu podařilo oddálit rozhodnutí o vyhlášení ložiska ochrany uranu. Podle organizátorů protestu by totiž vyhlášení bylo prvním krokem k jeho těžbě. I když státní podnik Diamo tvrdí, že to dolování radioaktivní rudy neplánuje. Jenže místní se bojí. S následky mnohaletého dolování radioaktivní rudy v nedalekém Hamru a Stráži pod Ralskem se totiž tamní příroda nevzpamatovala dodnes.

Ivana Bernáthová, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme