Obyvatele Ostravska probudilo zemětřesení. Mělo sílu nejméně tři stupně

Okolí Ostravy zasáhlo v neděli brzy ráno slabé zemětřesení. Podle Evropsko-středozemního seismologického centra mělo sílu nejméně tři stupně. Epicentrum bylo u Hlučína. V Moravskoslezském kraji nebývají otřesy časté.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seismologické zařízení pro měření zemětřesení (ilustrační foto) | Foto: Pluto / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podobně silné zemětřesení se v této oblasti podle ředitele Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleše Špičáka objeví asi jednou za pět let.

„Vznikají kombinací napětí, které v zemské kůře na území celé střední Evropy je, ale nestačí ke vzniku zemětřesení. A k tomu se ale na Ostravsku a vůbec v celé Slezské pánvi připojuje napětí, které se v zemské kůře vyvíjí díky intenzivní lidské činnosti při těžbě uhlí,“ vysvětluje Špičák Radiožurnálu.

Otřesy měly podle Evropsko-středozemního seismologického centra původ v hloubce zhruba osm kilometrů. Špičák se ale domnívá, že hloubka epicentra bude i menší.

Lidé ho podle něj mohli pocítit. „Zemětřesení (o síle třetího stupně, pozn.red.) je už natolik silné, že v těch nejbližších obcích ohniska je pocítěné houpání, mohou se pohybovat i nějaké předměty na stěnách a podobně. Jeho síla ale naštěstí není taková, aby způsobilo nějaké škody,“ říká.

„Nebylo to žádné drama, prostě se jednou na pár sekund zachvěla postel, otřásl se dům a šel slyšet pohyb tabulí v okně,“ popsala zemětřesení z místa redaktorka iRozhlas.cz Kateřina Golasovská.  

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme