Obyvatelé tří obcí se vyjadřují v referendu k případnému americkému radaru v Brdech

Obyvatelé obcí Hvožďany na Příbramsku, Zaječov na Berounsku a Těně na Rokycansku dnes mohou v místním referendu vyjádřit svůj postoj k plánované stavbě americké radarové základny. Hlasování nebo ankety se už konaly v několika obcích v sousedství vojenského újezdu Brdy, kde má radar stát. Většina lidí ho nechce. Výsledky ale nejsou pro vládu ani parlament závazné. Za týden čekají lidová hlasování obyvatele dalších sedmi obcí na Příbramsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Místní referenda už v uplynulých měsících uspořádaly obce Trokavec a Vísky a jednalo se řádově o desítky občanů. Tentokrát už ale půjde o počty mnohem vyšší. Hvožďany na jihu příbramského okresu registrují kolem 600 voličů a Zaječov na západní straně Brd dokonce více než 1100. Na Příbramsku budou referenda pokračovat i příští týden, kdy se připojí i město Rožmitál pod Třemšínem a další obce.

V Hvožďanech je prý podle starosty Stanislava Kramosila odpor vůči radaru jednoznačný. Za největší problém považuje starosta to, že nebylo možné zeptat se občanů jednoduše, zda radar ano nebo ne. Podle právníků totiž budou lidé odpovídat na to, zda má obecní zastupitelstvo učinit všechny zákonné kroky pro zamezení radaru, a tak mají organizátoři referenda obavy, zda především staří lidé správně pochopí položenou otázku.

O radaru chce mluvit s americkým prezidentem Bushem během jeho návštěvy Prahy osobně také šéf ČSSD Jiří Paroubek. Sociální demokraté základnu drtivou většinou odmítli. Případný souhlas s jejím vybudováním podmiňují jejím začleněním do obranných struktur Severoatlantické aliance.

Americká velvyslankyně při NATO Victorie Nulandová včera upozornila, že vybudováním základen protiraketového systému v Evropě chtějí Spojené státy roztáhnout pomyslný ochranný deštník před balistickými raketami i na své spojence. Jak těsně chtějí Američané spolupracovat se Severoatlantickou aliancí, by měla naznačit návštěva amerického prezidenta George Bushe v Evropě příští týden.

Zdeněk Hejkrlík, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme