Česko bude postupně vymírat. Statistický úřad zveřejnil demografickou projekci do roku 2100

Česko bude v tomto století dál stárnout. Od 60. let by měl být každý třetí člověk v zemi senior. Lidí v aktivním věku naopak do roku 2100 milion ubude. Země bude vymírat, obyvatel by ale výrazně ubýt nemělo díky příchodu cizinců. Život v ČR se bude dál prodlužovat. Výsledky nové projekce do roku 2100 představil na středeční tiskové konferenci Český statistický úřad.

Praha (Aktualizováno: 13:29 28. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekce vývoje počtu obyvatel ČR do roku 2100 podle Českého statistického úřadu. | Zdroj: Český statistický úřad

Projekci statistici aktualizují každých pět let. Vycházeli z údajů z počátku letošního roku, podle trendů z posledních let propočítali tři varianty možného vývoje - nízkou, střední a vysokou.

Veřejně prezentovali střední hodnoty.  „Nízkou a vysokou variantu je třeba chápat jako pomyslné mantinely s ohledem na porodnost, migraci a další jevy,“ uvedl místopředseda Českého statistického úřadu Jaroslav Sixta. Cílem je projekce je proto pouze poukázat na možné změny.

Český statistický úřad povede dosavadní místopředseda Marek Rojíček

Číst článek

Demografové nedokážou předvídat události, které by mohly počty obyvatel výrazně ovlivnit, a to třeba epidemie, ekonomické krize, války, objev léků či změny zákonů. Projekce v horizontu téměř sta let je proto zatížena neurčitostí. 

„Výchozí věková struktura obyvatel České republiky, založená v minulosti, je velmi nepravidelná, především díky vlnám zvýšené či snížené porodnosti a plodnosti, a tyto nepravidelnosti se tak v dlouhodobém výhledu opakují. Přesto základní tendence vývoje pohlavně-věkové struktury obyvatel, které nastínila tato projekce, lze očekávat s velkou pravděpodobností,“ uvedl Český statistický úřad.

Česko mělo na začátku letošního roku 10,61 milionu obyvatel. Do deseti let by se jejich počet mohl podle střední varianty zhruba o 170 tisíc zvýšit na 10,78 milionu. Poté by mělo lidí v zemi postupně ubývat.

V 80. letech by mělo v České republice žít asi 10,41 milionu lidí, do konce 21. století by se měl počet podle statistiků dostat na 10,53 milionu.

Stabilita díky migraci

Česko postupně vymírá. Největší úbytek očekávají demografové v polovině 60. let s odchodem takzvaných Husákových dětí, tedy početných ročníků ze 70. let minulého století. Zemřelých by mohlo být ročně až o 45 tisíc víc než narozených.

O to, že počet obyvatel i přes úbytky výrazně neklesne, by se měla postarat migrace. Střední varianta počítá s tím, že se do Česka ročně přistěhuje 26 tisíc cizinců.

Život v Česku se má dál prodlužovat. Muži se nyní mají naději dožít 76 let. Do poloviny století by se mužská střední délka života mohla protáhnout na 82,1 roku a do konce století na 87,7 roku. Ženy se teď dožívají 81,8 roku. V polovině století by to mohlo být o 4,9 roku víc a do konce století ještě o dalšího 4,5 roku víc.

Mladí Češi odcházejí od rodičů mezi 26. a 27. rokem. Dívky dříve než chlapci

Číst článek

Podle statistiků je jisté, že podíl seniorů dál poroste. Zatímco nyní tvoří necelou pětinu obyvatel, na počátku 40. let by to měla být zhruba čtvrtina a od 60. let pak kolem 29 procent.

Podíl dětí se naopak bude dál snižovat. Z nynějších skoro 16 procent klesne postupně na 14 procent na konci století.

Poměr lidí v aktivním věku a těch, kteří jsou na jejich práci závislí, by se měl tak téměř vyrovnat. Zatímco nyní je aktivních 65 procent, za osm desetiletí by měli tvořit 56 procent obyvatel. Mělo by jich být zhruba o milion méně než dnes, a to asi 5,92 milionu.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme