Polovina obžalovaných v kauze Studénka se vrátí před soud, pět dalších bylo zproštěno viny

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek jako odvolací soud potvrdil zproštění obžaloby pěti z deseti obžalovaných v kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. U pěti dalších obžalovaných ale zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Případ se tak potřetí dostane před Okresní soud v Novém Jičíně, který obžalované už dvakrát obžaloby zprostil.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strojvedoucí, který pád mostu zaregistroval v okamžiku, kdy byl vlak půl kilometru od něj, stačil použít rychlobrzdu a zpomalil tak soupravu ze 134 na 90 kilometrů v hodině. | Foto: David Malik / CNC | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Do trosek zříceného silničního mostu narazil mezinárodní rychlík. Osm cestujících tragédii nepřežilo a desítky dalších utrpěly zranění, někteří s dlouhodobými následky.

Mezi obžalovanými, jejichž zproštění soud ve čtvrtek zrušil, je většina hlavních obžalovaných z řad manažerů dvou firem, které se na stavbě podílely. Vyhlášení rozhodnutí se ve čtvrtek účastnili jen tři obžalovaní. Dorazilo i několik cestujících či příbuzných obětí. Většina rozhodnutí odmítla komentovat.

Správa železnic může přejezd ve Studénce nahradit podjezdem, rozhodli zastupitelé

Číst článek

Richard Salamon, který ve vlaku cestoval, vyslechl verdikt soudu se slzami v očích. „Pokud nebude někdo odsouzen, nemáme jistotu, že se taková tragédie nebude opakovat. Myslím si, že jsou vinni všichni,“ dodal.

Krajský soud se případem zabýval na základě odvolání státního zástupce. Ten zprošťující rozsudek okresního soudu označil za nezákonný. Navrhoval zrušení osvobozujícího rozsudku a nové projednání.

Novojičínský okresní soud loni už podruhé zprostil deset obžalovaných viny. Zproštění obžaloby soudce novojičínského okresního soudu Jaromír Pšenica opakovaně zdůvodnil tím, že se přesně neví, proč most spadl, a neprokázalo se, že skutek spáchali obžalovaní.

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl opravovaný silniční most a do jeho trosek pak narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později. Při nehodě bylo zraněno 95 lidí, z toho deset těžce, někteří mají následky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme