Obžalovaný soudce Elischer požaduje kárnou žalobu na Bradáčovou. Vadí mu údajné průtahy v jeho kauze
Obžalovaný soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer požádal ministryni spravedlnosti, aby kvůli údajným průtahům v jeho kauze podala kárnou žalobu na pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou a její podřízenou Lenku Šimkovou. V pondělí o tom informovala soudcova obhájkyně Lucie Kýčková. Bradáčová sdělila, že Elischerův podnět považuje za zcela nedůvodný.
Soudce čelí obžalobě z toho, že ovlivňoval rozhodování svého senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců, kteří mu za to platili. Za zneužití pravomoci a přijímání úplatků mu hrozí až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku.
‚Žádná neobvyklá zjištění.‘ Prověrka kauz stíhaného soudce Elischera neobjevila nic podezřelého
Číst článek
Až do pravomocného skončení stíhání nesmí soudit. Vinu odmítá, policii už dříve označil za neobjektivní a podjatou. Jeho případem se začne 24. července zabývat soud.
Ve svém podnětu ministryni poukazuje Elischer na to, že Šimkové trvalo téměř půl roku, než rozhodla o jeho stížnosti proti zahájení trestního stíhání. Bradáčové soudce vyčítá, že tuto dobu následně označila za přiměřenou. Počínání obou žen má podle Elischera charakter kárného provinění.
„Jedná se o součást obhajoby obviněného. Podnět považujeme za zcela nedůvodný a argumentačně nepodložený,“ reagovala Bradáčová.
‚Průtahy v řízení‘
Soudce v dokumentu mimo jiné rekapituluje, že byl obviněn loni 12. března a pražské městské státní zastupitelství postoupilo trestní spis Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze kvůli rozhodnutí o stížnostech 25. dubna 2018.
Elischer píše, že zatímco ohledně dalších dvou obviněných rozhodla státní zástupkyně Šimková po dvou měsících a 21 dnech, stížnosti Elischera a údajného organizátora trestné činnosti Hunga Quoc Nguyena vyřídila po pěti měsících a 20 dnech.
Obviněný soudce Elischer účinkoval v TV Barrandov. ‚Šlo o uměleckou činnost,‘ tvrdí
Číst článek
„Mgr. Šimková zjevně čekala pro své rozhodnutí na výsledky dokazování, zejména na výsledek znaleckého posudku z oboru kriminalistická technika, odvětví genetika a daktyloskopie, jenž se zabýval zkoumáním bankovek zajištěných při prohlídce kanceláře JUDr. Elischera,“ konstatoval Elischer.
Poukázal přitom na judikát Nejvyššího správního soudu, podle nějž má státní zástupce rozhodovat o stížnostech proti zahájení stíhání v řádech dnů, maximálně týdnů.
Elischer dále uvádí, že si na průtahy Šimkové následně stěžoval u její nadřízené Bradáčové, která mu podle něj odpověděla, že doba pěti měsíců a 20 dní je přiměřená dané trestní věci, a to i vzhledem k tomu, že trestní spis čítá 14 svazků.
„Tímto svým vyjádřením JUDr. Bradáčová zcela vědomě označila nezákonný postup Mgr. Šimkové za souladný se zákonem o státním zastupitelství i trestním řádem, čímž nepochybně sama naplnila znaky kárného provinění,“ konstatoval Elischer.
Bradáčová podle něj zejména ohrozila důvěru v činnost státního zastupitelství a v odbornost jeho postupu.