Obžalovaný Zadeh podal další trestní oznámení. Stěžuje si na státního zástupce i soudce

Obžalovaný česko-iránský podnikatel Shahram Abdulah Zadeh podal další trestní oznámení v kauze svého zadržení. Stěžuje si na státního zástupce Jiřího Kadlece a také na soudce Krajského soudu v Brně Aleše Novotného, který projednává Zadehovu obžalobu. Podnikatel je stíhán kvůli údajným miliardovým daňovým únikům, které se týkají dovozu pohonných hmot do Česka. Krajské státní zastupitelství v Brně ani samotný soudce se k Zadehovu postupu nechtějí vyjadřovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh (vlevo)

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh (vlevo) | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Iránec s českým občanstvím Shahram Abdulah Zadeh Českému rozhlasu řekl, že byl ve vazbě zbytečně dlouho, přestože složil kauci ve výši 150 milionů korun. Zadeh byl ve vazbě 22 měsíců.

„Soudce Aleš Novotný jednoznačně (dělal) umělé průtahy. Měl nařídit vazební zasedání, jak nařizuje zákon, bez zbytečného odkladu. On to držel dva měsíce,“ vysvětlil Zadeh.

Mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma řekl, že nezná obsah trestního oznámení a nebude se k němu tedy vyjadřovat. Soudce Krajského soudu v Praze Aleš Novotný se k podanému trestnímu oznámení kvůli běžícímu hlavnímu líčení také nechtěl vyjadřovat.

Česko-iránský podnikatel se opírá o text zářijového usnesení Ústavního soudu, který sice odmítl podnikatelovu stížnost proti jeho opětovnému zadržení, zároveň ale konstatoval, že případ má ze Zadehova pohledu „určitý šikanózní rozměr celého případu".

Zadeha počátkem února zadržela policie bezprostředně poté, co se díky rekordní kauci 150 milionů korun dostal z vazby. Souhlas se zadržením vydal právě Kadlec z brněnského krajského státního zastupitelství a zdůvodnil ho žádostí o vydání do Íránu v jiné kauze. V policejní cele strávil tři dny. Na svobodu se dostal poté, co brněnský krajský soud zamítl Kadlecův návrh na další vazbu.

Zadeh obžalovaný z daňových úniků

Shahram Abdulah Zadeh je stíhán kvůli údajným miliardovým daňovým únikům. Ve středu má kvůli tomu vypovídat u soudu. Obžalovaných je v této kauze celkem 15 lidí.

Česko-iránský podnikatel podle obžaloby přivezl v letech 2012 a 2013 s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa. Stát údajně ošidili pomocí falešných daňových přiznání o 2,5 miliardy korun. Pokud se vina prokáže, hrozí mu až 13 let vězení. Zadeh tvrdí, že je nevinný.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme