Obžalovaným v kauze Vítkov hrozí výjimečné tresty

Státní zástupkyně Brigita Bilíková navrhla mimořádné tresty pro čtveřici obviněných pravicových radikálů z kauzy Vítkov. Hrozí jim tak 15 až 25 let vězení. Obžalovaní měli loni v dubnu měli do domku romské rodiny hodit zápalné lahve a vážně přitom zranit tehdy dvouletou Natálku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva z obžalovaných, David Vaculík a Jaromír Lukeš před ostravským soudem | Foto: ČTK

Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové pachatelé měli jednoznačně v úmyslu domek napadnout a chtěli, aby jeho romští obyvatelé uhořeli nebo se vážně zranili. Za vůdce skupiny označila Davida Vaculíka a navrhla pro něj výjimečný trest. Ve vězení by podle jejího návrhu měl strávit více než 20 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje přímo v soudní budově reportérka Andrea Čánová

Podobný trest navrhla i pro Jaromíra Lukeše a Václava Cojocaru. Čtvrtému z útočníků, Ivo Müllerovi, Bilíková navrhuje trest v základní trestní sazbě - tedy do 15 let vězení. Jako jediný se k činu přiznal a projevil lítost.

Státní zástupkyně zdůraznila, že kauza Vítkov není běžným kriminálním činem. Pravicoví radikálové prý chtěli vyvolat atmosféru strachu mezi Romy a ohrozili podle ní celou společnost. Ve své řeči odkazovala na odposlechy i expertízy znalců a citovala i německého teologa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obhájce Petr Kausta a politolog Zdeněk Zbořil ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Zmocněnec poškozené rodiny Markus Pappe zdůraznil, že obžalovaní po útoku ničeho nelitovali, ale naopak fotili policejní služebny po celém Opavsku a plánovali na ně zaútočit.

Další zmocněnec romské rodiny Pavel Uhl upozornil na podobnost s nástupem nacismu v Německu: „Obžalovaní se dobrovolně stali součástí hnutí, které bylo ideově založeno na nenávisti. Na nenávisti k těm, kdo se odlišují svou barvou pleti.“

Obhájce žádal zprošťující verdikt

Advokát Davida Vaculíka Petr Kausta naopak obvinil trestní senát, že postupuje nezákonně a protiústavně. Svoji řeč prokládal odkazy na jiné případy, kdy Romové zaútočili na kolemjdoucí a jejich čin jako rasově motivovaný posuzován nebyl.

Advokát také zdůraznil, že obžalovaní si mysleli, že útočí na prázdnou budovu a netušili, že v ní žijí lidé. Pro Vaculíka žádal zprošťující verdikt: „Podle mého názoru obžaloba neshromáždila dostatek důkazů, ze kterých by vyplývalo, že by se můj klient vytýkaného jednání dopustil.“

Jednání provázejí mimořádná bezpečnostní opatření | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Proces provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Justiční budovu střeží zásahová jednotka. Strážci hlídají jak v jednací síni, tak i na chodbách soudu.

Rozsudek dnes nepadne, soud si vyčlenil na závěrečné řeči tři dny a už dříve mluvčí soudu avizoval, že rozsudek bude nejdříve v polovině října.

Jednoznačná reakce veřejnosti

Podle odborníka na projevy extremismu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Charváta je návrh na výjimečné tresty na místě. „Ten útok měl velmi specifické charakteristiky, které zatím nebyly velmi zřetelné,“ řekl Charvát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na projevy extremismu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Charvát

Navržené tresty by byly podle něj do určité míry výjimečné. „Přestože po roce 1989 došlo k celé řadě útoků krajní pravice, které skončily smrtí, tak nejvyšší tresty se pohybovaly na úrovni 13-14 let,“ uvedl Charvát.

Soud má podle něj odstrašující účinek na celou tuzemskou extremistickou scénu. „Ještě větší účinek ale měla reakce veřejnosti, která v tomto případě byla vůči útoku jednoznačně nepřátelská. U nás se přitom poměrně často stává, že lidé nad násilím směrem k Romům přivírají oči,“ dodal odborník na projevy extremismu Jan Charvát.

Další odborník na extremismus - Zdeněk Zbořil - si myslí, že rozsudek ve vítkovské kauze bude precedentem.

„Ten rozsudek, pokud padne v jakékoliv výši, je skutečně precedentní. Protože je poprvé u nás odsouzen rasismus, nebo dokonce bych ani nepoužíval slovo rasismus, ale zášť a nenávist, jako motivace trestného činu,“ řekl ve večerních Ozvěnách dne.

Společnost hrubne

Klára Kalibová z občanského sdružení In Iustitia, si myslí, že jeden soud atmosféru ve společnosti, která obecně hrubne, nezmění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Kalibová z občanského sdružení In Iustitia

„Protirasistické i antisemitské sentimenty už jsou součástí politické propagandy nejen krajní pravice, ale i mainstremových politických stran,“ řekla Kalibová.

Připomněla, že už v roce 2007 podlehl podobnému žhářskému útoku romský mladík a tak obrovskou publicitu jako případ z Vítkova to nemělo. Podle ní také není pravda, že pachatelé podobných útoků jsou vždy příznivci krajní pravice.

„Těch je jen pětina, ostatní jsou lidé z běžné populace. Je třeba se zaměřit na celou společnost a ne na jednotlivé excesy jednotlivých pachatelů,“ míní Klára Kalibová.

Igor Maňour, Andrea Čánová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme