Obzina se k soudu o Asanaci nedostavil

Plánované přelíčení s předlistopadovým federálním ministrem vnitra Jaromírem Obzinou se dnes neuskutečnilo. K jednání se dostavil jen jeho obhájce Stanislav Chmura, který svého klienta omluvil pro nemoc. Svého klienta údajně k neúčasti u soudu přemloval minulý týden sám. Soud pokračuje ,protože Nejvyšší soud před časem rozhodl, že Obzinu před činy z přelomu 70. a 80. let, za něž je souzen, nechrání jeho tehdejší poslanecká imunita. Soud nyní líčení odročil na neurčito. Obzina je obviněn z toho, že nařídil uspořádat akci s krycím názvem Asanace, při které StB donutila asi 20 signatářů Charty 77 k opuštění republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Svou vinu stále Jaromír Obzina popírá. "Velmi rád jsem, že se o to zajímáte a přijďte po skončení procesu. Milerád vám odpovím."

Jedním z těch, kteří nátlaku odolali, byl katolický biskup Václav Malý. Ten podle svých slov snášel neústálé výhrůžky. "Třeba, že když půjdu po ulici, že mne někdo přepadne, že se nedovolám pomoci a samozřejmě, že tady existuje Nuselský most a že by se mohlo stát, že budu přivezen na ten Nuselský most a že budu strčen dolů a abych si představil, co to tedy znamená."

Jaké metody při ní StB používala, o tom před soudem svědčil bývalý disident Ivan Medek. "Jednoho mladého muže odvezli za město, tam ho polili kyselinou mléčnou, to je něco, co strašně páchne. A nechali ho takhle jít pěšky zpátky bůhvíkolik kilometrů do Brna. Některé lidi mlátili, některé mučili a o tom všem je právě ten proces."

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme