Roztržka před kamerami. Sobotka chtěl nejprve jednat, Zeman vyžadoval hned demisi

Vyhrocené setkání před kamerami má za sebou prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Zatímco Hrad se připravil na předání demise, Sobotka očekával jen politickou konzultaci mezi čtyřma očima.

Praha (Aktualizováno: 17:02 4. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se otočil zády k premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi během jeho projevu na Hradě | Foto: Jiří Ovčáček

"Připravili jsme obvyklé aranžmá, které probíhá při všech demisích vlád. Na rozdíl od pana premiéra, já tomu aranžmá dostojím," zahájil Zeman proslov. Následně poděkoval Sobotkovi za práci v čele vlády a popřál mu úspěch v politickém i osobním životě. Připustil také, že ve čtvrtek ráno se ze Strakovy adkademie dozvěděl, že Sobotka se chystá demisi předat až kolem 20. května. "Vše podstatné jsme slyšeli, bůh s vámi," zakončil Zeman řeč.

Následně začal mluvčí Hradu děkovat prezidentovi, když ho přerušil do mikrofonu mluvící Sobotka. "Dobře, já se omlouvám, dámy a pánové, pane prezidente, nepřišel jsem podat v tuto chvíli demisi. Přišel jsem na politické konzultace, které se týkají vývoje kolem vládní krize," nasměroval na sebe premiér pozornost kamer.

Sobotka zdůraznil, že na Hrad přišel zjistit, jak prezident k demisi přistoupí. "Jestli ji bude vnímat jako demisi celé vlády, jestli ji bude vnímat pouze jako demisi předsedy vlády," upřesnil Sobotka. Doplnil ještě, že na schůzce na Hradě chtěl probrat termín, kdy demisi podá. S odkazem na čtvrteční "hradní aranžmá demise" Sobotka podotkl, že demisi doručí v písemné formě v polovině května.

"Domnívám se, že komunikace mezi Úřadem vlády a Kanceláří prezidenta republiky byla do té míry pružná, že umožnila vyhnout se tady této akci, která se zde odehrála na Pražském hradě... Poněkud to znevažuje vážnou chvíli, kterou nyní prožíváme při řešení vládní a politické krize," popíchl Sobotka hradní úředníky.

Rekonstrukce demise vlády: jak Sobotka překvapil sociální demokraty. A všechny ostatní

Číst článek

"Zaráží mě způsob, jakým Hrad přistoupil k této schůzce, která je velmi důležitá," směřoval ještě jednu výtku Zemanovi a spol. a poznamenal, že jako premiér bude dál postupovat podle ústavy. "Doufám, pane prezidente, že si uvědomujete vážnost problému ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše a že tuto věc nebudete přehlížet a ignorovat," apeloval závěrem na prezidenta.

Zeman si opět vzal slovo a upozornil, že to byl Sobotkův úřad, který na Hrad ve středu vzkázal, že Sobotka podá ve čtvrtek demisi. "Tento ceremoniál považuji za konečný a nevidím důvod, proč by se měl opakovat," opáčil Zeman a pozval Sobotku k diskuzi s tím, že si myslí, že vláda by měla do řádných voleb dovládnout na koaličním půdorysu. Na konec ještě dodal, že Sobotkova rezignace "vytvořila krizi, kterou nikdo z nás nepředpokládal" a pozval Sobotku na plánované jednání.

Jenže Sobotka si znovu stoupl k mikrofonu a - nyní už k odcházejícímu prezidentovi - podruhé promluvil: "Krizi nevytvořila rezignace předsedy vlády... Tuto krizi vytvořil problém ministra financí." To už ale prezident mizel ze sálu a Sobotka další dvě a půl minuty mluvil bez přítomnosti hlavy státu. "Neočekával jsem, že tady takový ceremoniál bude, očekával jsem standardní setkání. Bohužel, taková je už česká politika a taková je česká politika i v nejvyšších patrech. Mohli jsme si to odpustit," zakončil Sobotka setkání před novináři.

Martin Samek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme