Ocenění Statečné psí srdce dostal vlčák Ramses, pomohl zachránit sebevraha

Nejrůznější organizace, svazy nebo místní samosprávy každoročně udělují vyznamenání těm, kdo vynikli nějakým mimořádným, hrdinským činem, když zachránili život lidem v krajní nouzi. Podobnou cenu mají i specializované záchranářské sbory pro psy, kteří také zasahují při jejich akcích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kynolog Libor Valečko se svým psem Ramsesem převzal 20. března v Praze cenu ankety Statečné psí srdce. Anketa oceňuje hrdinské činy psů, které vedou k záchraně lidského života. | Zdroj: ČTK

V kategorii profesionálních psích záchranářů dostal ocenění Statečné psí srdce německý ovčák Ramses, který minulý rok před Vánoci pomohl policii najít muže, který se rozhodl vzít si život.

Ve ztížených podmínkách a v noci našel jeho stopu, hledal ho v lese. Zmíněný muž si už sice stihl ublížit, ale díky včasné pomoci přežil.

„Nedá se říct, že by někteří psi byli přímo předurčeni k nebezpečným akcím, ale občas mají vlohu nebo vlastnost, která jim dokáže pomoci k tomu, aby udělali něco takzvaně navíc,“ říká Dušan Stuchlík, jeden z pořadatelů ankety a šéfredaktor časopisu Psí kusy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ocenění Statečné psí srdce mezi profesionály získal vlčák Ramses, který pomohl najít sebevraha

Pořadatelé vyhlásili také kategorii In memoriam určenou pro pejsky, kteří už nežijí, ale právě tuhle vlastnost projevili. Letos ji obdržela fenka Daisy, která své majitelce, jež trpí těžkou srdeční vadou, pomáhala ohlašovat přicházející srdeční záchvat.

„Pár minut před tím, než paní dostala srdeční záchvat, o kterém nevěděla, že přijde, ji pes varoval štěkotem. Nepustil ji do vany nebo třeba na ulici, paní si musela sednout a po předchozích zkušenostech věděla, že si musí vzít prášek. Tohle je vloha, kterou většina psů prostě nemá,“ uzavírá Stuchlík.

Pavel Polák, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme