Ocenění za protikomunistický odboj se dnes dočkají další dvě desítky lidí

Dalších dvacet účastníků třetího odboje ocení ministr obrany Alexandr Vondra. Lidé, kteří bojovali proti komunistickému režimu, dostanou kromě osvědčení nebo odznaku taky sto tisíc korun jako odškodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

strážní věž na železné oponě | Foto: Jan Rosenauer

Místopředseda Konfederace politických vězňů Zdeňek Kovařík tvrdí, že vyřizování žádostí o uznání účastníků odboje trvá příliš dlouho:

„Já jsem to dostal naštěstí brzy, ale jsou ostatní přátelé a kamarádi, kteří podali žádost a mezitím zemřeli. A to nás právě nejvíc trápí. Dlouho jsme čekali na to, aby zákon vešel v platnost, prakticky 22 let. A teď nás zlobí pomalost tak nás právě zlobí taková pomalost vyřizování žádostí všech žadatelů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O uznání třetího odboje mluvili oceněný František Zahrádka a náměstek ministra obrany Michael Hrbata

Zákon o účastnících odboje proti komunismu začal platit před rokem. Jak Radiožurnálu potvrdil náměstek ministra obrany Michael Hrbata, o odškodnění se od té doby přihlásily tisíce účastníků třetího odboje:

„Evidujeme zhruba 3700 žádostí. Vyřídili jsme zhruba 23 procent, zhruba 770 žádostí. Z toho 250 jsme vydali, ostatní jsme museli zamítnout. Jsou případy, které musíme za pomoci historiků a právníků celé probádat a vyzkoumat.“

Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu začal platit loni 17. listopadu, v den výročí pádu komunismu v Československu. Za odboj nebo odpor se považuje činnost vykonávaná v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989, která byla motivována „politickým, náboženským nebo mravním demokratickým přesvědčením“ a zároveň vyvíjena s cílem „odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc v Československu a obnovit svobodu a demokracii“. Osvědčení vydává ministerstvo obrany a je spojeno s odměnou 100 000 korun, případně dorovnáním důchodu.

Ministerstvo obrany přijímá žádosti už rok, tedy od začátku platnosti zákona o třetím odboji. Jak Hrbata dodal, 30 procent žadatelů museli odmítnout.

„Nebylo prokázáno žádná činnost v odboji a odporu, většinou je to třeba opuštění republiky. Tak čtvrtina jsou pracovní perzekuce, kdy lidé žádají, protože byli vyhozeni z práce nebo ze školy, což ale také není druh odboje nebo odporu. A samozřejmě 10 procent z toho jsou překážky k vydání - například spolupráce s StB, členství KSČ, v lidových milicích a podobné věci,“ upozornil Hrbata.

Proces vydávání se však podle něj kvůli archivům urychlit nedá. „Nebude to rychlejší. My pořád počítáme se 100 žádostmi, které jsme měsíčně schopni vyřídit. Není to otázka ministerstva obrany, je to otázka Archivu bezpečnostních složek,“ tvrdí Hrbata.

Účastník třetího odboje František Zahrádka, jeden z těch, kteří dnes ocenění převezmou, uvedl, že jeho žádost ministerstvo vyřídilo poměrně rychle. „Protože já ji podával až letos a hodně věcí jsem si vyběhal sám.

František Zahrádka tiskl v Českých Budějovicích protikomunistický časopis, převáděl lidi přes hranice do Rakouska a nakonec byl komunisty odsouzen k 20 letům vězení za velezradu.

Milan Kopp, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme