Ochlazení může komplikovat nejen dopravu

Počasí nám připravuje šoky. Zatímco včera poměrně vysoké teploty způsobily tání ledu a sněhu a zvedaly tak hladiny řek, dnes se na většině území výrazně ochladilo. Například v jihočeských Kocelovicích klesla během jediné hodiny teplota téměř o sedm stupňů. Ochlazení přešlo také přes Moravu, kde v její severní části přes noc napadlo až 15 centimetrů sněhu. Meteorologové předpokládají, že teploty mohou v noci klesnout až na minus 10 stupňů, to je o více než 20 stupňů méně, než byla maxima v uplynulých dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

náledí | Foto: Ivan Babej

Studený vzduch ale v nejbližších dnech vystřídá další oteplení a lednové počasí by tak mělo být podobné spíše aprílovému.

Nad silvestrovským ránem ještě na mnoha místech vydatně pršelo, během dne ale klesala teplota střemhlav dolů a navíc téměř celou republiku pokryl sněhový poprašek. Mráz, ale pomohl vrátit rozbouřené řeky zpátky do svých koryt. První povodňový stupeň opustila hladina řeky Vydry na Modravě a Otava v Sušici a v Katovicích. Právě tam přitom včera vodohospodáři vyhlásili stav ohrožení. Přes den už jen mírně stoupaly řeky ve středočeském kraji a na Ústecku. Nikde se ale nevylily z břehů a nenapáchaly škody.

V jihočeském kraji platí na tocích už většinou jen první povodňové stupně. Výjimkou je Otava v Písku, kde sice platí také první stupeň, ale vrchol se očekává kolem poledne, a Nežárka v Lásenici, kde vodohospodáři vyhlásili druhý stupeň povodňové aktivity a řeka tam stále stoupá.

Včera se kvůli teplejšímu počasí řada lidí trápila se zatopenými sklepy. Dnes se už hladiny rozbouřených řek pomalu zklidňují, na Ohři v Karlových Varech přesto stále platí druhý povodňový stupeň. Dvojka je vyhlášena také na Nežárce v Lásenici na Jindřichohradecku, na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku a na Jihlavě a Doubravě na Havlíčkobrodsku. Dnes mohou pro změnu lidé na mnoha místech odhrabávat vrstvu nového sněhu. Například na Ústecku museli silničáři nasadit do terénu veškerou techniku.

Většina horních toků řek v Plzeňském kraji v noci kulminovala. Vodohospodáři teď očekávají vzestup hladin na řekách v nížinách.

Na severu republiky zase celou noc sněžilo. Téměř na celém území severní Moravy a Slezska napadly dva až patnáct centimetrů sněhu. Silnice jsou tam mokré, ale sjízdné.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz .

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jana Tomková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme