Ochlazení zastavuje vzedmuté hladiny řek

Vzestup hladin po sobotním vydatném dešti a tání se dnes na většině míst republiky zastavil. Nejvyšší stupeň pohotovosti zůstává na třech místech Plzeňského kraje. Stav ohrožení platí i na horských potocích povodí Berounky a Otavy. Díky ochlazení ale meteorologové nepředpokládají, že by voda nadělala větší problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná Úslava | Foto: Petr Eret

Třetí stupeň povodňové aktivity stále ještě platí ve Stříbře na Mži, v Nové Huti na Klabavě a ve Staňkově na Radbuze. Druhého stupně dosáhly v Plzeňském kraji Střela v Plasech, Klabava v Hrádku u Rokycan, Úslava ve Ždírci, Úhlava v Klatovech a Úterský potok v Trpistech.

V Karlovarském kraji zůstává druhý povodňový stupeň v Drahovicích na Ohři a stejného stupně dosáhla i Ohře v Chebu. V Tepličce na Teplé už klesl stav povodňové aktivity na první stupeň. Napilno měli v noci hasiči, kteří vyjížděli k zatopeným sklepům domů na Karlovarsku nebo v Mariánských Lázních.

V jižních Čechách byl třetí stupeň povodňové aktivity během dneška vyhlášen na Teplé Vltavě v Lenoře, kde řeku na několik hodin zablokovala ledová bariéra. Ledy ucpaly i Malši v Kaplici, hasiči je museli rozbít pomocí těžké techniky. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Skalici ve Varvažově na Písecku.

Ve Starých Dobrkovicích u Českého Krumlova kvůli ledové bariéře zatopila voda z Polečnice zahrady a část autokempu. V Blatné se Lomnice rozlila do zahrad a polí. Rybáři tam od časného rána uvolňovali ucpaná stavidla okolních rybníků. Hasiči rozbíjeli ledy také v řece Volyňce ve Volyni a odčerpávali vodu z jednoho sklepa rodinného domu.

Na nejvyšším třetím stupni zůstávají hladiny horských toků povodí Berounky a Otavy. Na dvou místech na Chrudimsku museli nahromaděné kry odstřelit pyrotechnici. Nejhorší situace byla v Kutříně, kde Krounku ucpala zhruba 70 metrů dlouhá ledová bariéra.

Ve Středočeském kraji platí druhý stupeň na řece Blanici v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku. První stupně dosáhla například Berounka ve Zbečně na Rakovnicku, Doubrava ve Žlebech na Kutnohorsku či Sázava v Nespekách. Nahromaděné ledové kry uvolňovali v noci hasiči také v Libereckém kraji, kde ale hladiny řek nepřekročily první stupeň.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme