Ochlazení zastavuje vzedmuté hladiny řek

Vzestup hladin po sobotním vydatném dešti a tání se dnes na většině míst republiky zastavil. Nejvyšší stupeň pohotovosti zůstává na třech místech Plzeňského kraje. Stav ohrožení platí i na horských potocích povodí Berounky a Otavy. Díky ochlazení ale meteorologové nepředpokládají, že by voda nadělala větší problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná Úslava | Foto: Petr Eret

Třetí stupeň povodňové aktivity stále ještě platí ve Stříbře na Mži, v Nové Huti na Klabavě a ve Staňkově na Radbuze. Druhého stupně dosáhly v Plzeňském kraji Střela v Plasech, Klabava v Hrádku u Rokycan, Úslava ve Ždírci, Úhlava v Klatovech a Úterský potok v Trpistech.

V Karlovarském kraji zůstává druhý povodňový stupeň v Drahovicích na Ohři a stejného stupně dosáhla i Ohře v Chebu. V Tepličce na Teplé už klesl stav povodňové aktivity na první stupeň. Napilno měli v noci hasiči, kteří vyjížděli k zatopeným sklepům domů na Karlovarsku nebo v Mariánských Lázních.

V jižních Čechách byl třetí stupeň povodňové aktivity během dneška vyhlášen na Teplé Vltavě v Lenoře, kde řeku na několik hodin zablokovala ledová bariéra. Ledy ucpaly i Malši v Kaplici, hasiči je museli rozbít pomocí těžké techniky. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Skalici ve Varvažově na Písecku.

Ve Starých Dobrkovicích u Českého Krumlova kvůli ledové bariéře zatopila voda z Polečnice zahrady a část autokempu. V Blatné se Lomnice rozlila do zahrad a polí. Rybáři tam od časného rána uvolňovali ucpaná stavidla okolních rybníků. Hasiči rozbíjeli ledy také v řece Volyňce ve Volyni a odčerpávali vodu z jednoho sklepa rodinného domu.

Na nejvyšším třetím stupni zůstávají hladiny horských toků povodí Berounky a Otavy. Na dvou místech na Chrudimsku museli nahromaděné kry odstřelit pyrotechnici. Nejhorší situace byla v Kutříně, kde Krounku ucpala zhruba 70 metrů dlouhá ledová bariéra.

Ve Středočeském kraji platí druhý stupeň na řece Blanici v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku. První stupně dosáhla například Berounka ve Zbečně na Rakovnicku, Doubrava ve Žlebech na Kutnohorsku či Sázava v Nespekách. Nahromaděné ledové kry uvolňovali v noci hasiči také v Libereckém kraji, kde ale hladiny řek nepřekročily první stupeň.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme