Ochrana svědků bude větší, senát schválil příslušnou novelu zákona

Svědci by měli být lépe chráněni. Počítá s tím vládní novela zákona o zvláštní ochraně svědka, kterou dnes schválil Senát. Chránění svědci si tak pravděpodobně budou moci od příštího roku ponechat svou novou identitu i poté, co skončí jejich ochranný režim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Novela také upravuje používání krycích dokladů nebo vyplácení důchodů lidem s více identitami.

„Co by občany mohlo zajímat je to, že pokud chtějí svědčit proti organizovanému zločinu, tak jim tento zákon umožňuje, aby se nebáli a přihlásili se. Zabezpečení je daleko lepší. A to i sociální a důchodové, což většinou občany v této době zajímá,“ vysvětluje senátor Miroslav Antl.

Návrh podpořil i senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek. Podle něj tento krok pomůže i odhalování korupce, protože se v závažných případech lidé nebudou bát msty:

„Člověk, který se má vystavit situaci, kdy je mu znepříjemněn další život tím, že ti, se kterými dlouhodobě spolupracoval, například označí za viníky korupce, tak v nějaké komfortní situaci samozřejmě nikdy nebude. Ale zlepšení této situace je vždycky přínosem.“

Novelu teď dostane k podpisu prezident.

Václava Marešová, Zbyněk Zykmund, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme