Ochranáři denně přenášejí přes silnice tisíce žab

Ochranáři v celé republice se teď nezastaví, zachraňují obojživelníky. Každý rok touto dobou totiž na silnicích zahyne obrovské množství žab. V Královéhradeckém kraji například ochránci přírody vyjíždějí hned do několika lokalit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žába druhu Huia cavitympanum

Žába druhu Huia cavitympanum | Foto: Professor T. Ulmar Grafe, University of Brunei Darussalam

Plastové bariéry podél silnic a kyblíky plné obojživelníků. Tak to v tyto dny vypadá například v okolí silnic na Hořicku, ale i Novobydžovsku. Podle Davida Čípa z jaroměřské záchranné stanice zvířat přenášením žab přes silnice zachraňují denně tisíce obojživelníků.

„Cílem je zamezit masakrování obojživelníků na silnicích. Například během jednoho dne jsme přenesli až tři tisíce obojživelníků. Když bylo hodně teplo a vlhko,“ popsal Číp. I dnes do terénu vyrazí také ochranáři na Broumovsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o záchraně obojživelníků připravil Martin Pařízek.

„Místem nejčastějšího přechodu obojživelníků přes komunikace je cesta z Bezděkova do Police. Těsně před Policí nad Metují. Druhou hodně exponovanou lokalitou je lokalita Hony. Tady navádíme plastovými fóliemi obojživelníky do propustku,“ přiblížil Petr Kuna ze správy Krajinné chráněné oblasti Broumovkso.

Plastové zábrany a přenášení žab je podle ochranářů jen provizorním řešením. Do budoucna by v místech migrace měly vzniknout takzvané žabí přechody.

Martin Pařízek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme