Ochránci osobních údajů volají po zákonu o kamerových systémech

Úřad pro ochranu osobních údajů znovu vybídl k přijetí zákona o regulaci kamerových systémů. V Česku zatím neexistuje speciální norma, která by využívání kamer a kamerových systémů upravovala. Kamer ale každým rokem přibývá a experti mají obavy, že jejich efektivita neodpovídá ztrátě soukromí lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kamery (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Mělo by být zdůvodněno, jak jsou umísťovány policejní kamery, jak často probíhají tady kontroly, zda je vyhodnocováno, v kolika případech napomohly kamery v dopadení pachatele,“ vysvětluje mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková, na co by se měla norma zaměřit.

Podle Štěpánkové by měli být lidé více chráněni, protože jejich povědomí o hodnotě soukromí v životě narůstá.

Ochrana před zloději

Opačný názor mají ti, kterým kamery chrání majetek vlastní nebo jejich klientů. Pražský sportovní areál Hamr Záběhlice využívá online kamerový systém zhruba měsíc. A jen v prosinci chytili už čtyři zloděje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Využití kamer k ochraně před zloději ve sportovním areálu Hamr shrnuje redaktorka Věra Masopustová

„Kamery sledují šatní skříňky. Když přijde zloděj, je vidět, jestli skříňku vypáčil nebo nevypáčil. Nebo když lidi nechají své věci ležet na lavičce, tak je vidět, kdo si tam věci položil a kdo si je vzal,“ popisuje ředitel areálu Jakub Strnad.

Na samotné převlékání je vyhrazený prostor, kam kamery nevidí. „Mám u sebe v kanceláři nainstalovaný monitor, na kterém si můžu prohlížet jednotlivé kamery. Mám k tomu přístup jenom já, nesmí k tomu mít přístup nikdo jiný,“ říká Strnad.

Pak přijde chvíle, kvůli které v šatnách kamery jsou, online kamera se změní v nahrávací a zloděj má smůlu. „Záznam okamžitě stáhneme na cédéčko a předáme ho policii. Policie v 99 procentech případů zloděje identifikuje. Pokud se nám je nepodaří chytit hned, tak je identifikuje a podaří se nám je dopadnout,“ uvádí ředitel sportovního areálu, který nedá na kamerový systém dopustit.

„Vynikající záležitost, nemůžu si to vynachválit. Úzce spolupracujeme s policií, která o tom ví, máme povolení od Úřadu pro ochranu osobních údajů na užívání kamer,“ dodává Jakub Strnad.

Kamery prý mění civilizaci

Experti z Úřadu pro ochranu osobních údajů ale upozorňují na fakt, že samotné kamerové systémy otázku bezpečnosti nevyřeší. Navíc mají obavy, co bude se společností, kde se sledují už děti v mateřských školkách.

„Pokud si lidé zvyknou na to, že žijí pod kamerami, je to rozhodnutí společnosti. Ale principiálně pak dojde úplně ke změně sociálního kódu a civilizačních zvyklostí. Staneme se zcela jinou civilizací,“ myslí si mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

I proto úřad volá po speciálním zákonu, který by upravil používání kamer a kamerových systémů, který v Česku zatím chybí.

Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme