Ochránci se bojí, že nový Občanský zákoník ohrozí zvířata v útulcích

Budoucnost zvířat v útulcích je nejistá. Podle ochránců zvířat v sobě skrývá nebezpečí návrh nového Občanského zákoníku. Nepřenáší totiž na obce dosud platnou povinnost na zvířata v těchto zařízeních platit. Většina z nich by pak útulky zřejmě o dlouho nepřežila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí útulek v Příměticích u Znojma | Foto: Pavel Kudrna

Hlavní výhrady Nadace na ochranu zvířat vůči novému Občanskému zákoníku spočívají v tom, že dochází zásadním způsobem ke změně postavení zvířat. „Zvíře není věc. Toto ustanovení samo o sobě není problematické, ale ustanovení navazující neřeší povinnost obce postarat se o nalezená zvířata,“ říká ředitelka nadace Eva Marlene Hodek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek a předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek v Ozvěnách dne.

Ochránci se tak obávají toho, že v případě, kdy nebude zákonem obcím výslovně uloženo, aby se o zvířata starat musela, dělat to nebudou. „Nebudou ani finančně přispívat na pobyt zvířat v útulcích, což může být pro útulky likvidační,“ upozorňuje Eva Marlene Hodek.

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek ale tvrdí, že už v současné době platí řada měst a obcí na útulky dobrovolně. „A budeme dál. Ale opravdu si myslíme, že zvlášť, co se týče větších zvířat, nejsou města o obce schopny zajišťovat péči a měl by si to na sebe vzít stát,“ zdůrazňuje Jiránek.

Hodek se ale obává, že pokud by roli v pečování o opuštěná zvířata nepřevzal ani stát, začnou se ve městech a obcích objevovat toulavá zvířata, o které nebude nijak postaráno. Jiránek nicméně namítá, že už nyní se o zvířata starají především dobrovolníci. „Velmi to oceňujeme,“ podotýká předseda Svazu měst a obcí.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme