Ochránci zvířat nabízeli psy místo kaprů. Fingovaným prodejem bojkotovali tradici

Je to už v tomhle ročním období takový rituál - na ulicích a tržištích se objeví kádě s kapry, kteří mají skončit na štědrovečerní tabuli. Proti prodejcům zase vyrážejí ochránci zvířat pod sloganem Vánoce bez násilí. Dnes odpoledne se na svoji kampaň znovu pokusili upozornit v centru Prahy, kde otevřeli stánek s nápisem „Prodej vánočních psů“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na náměstí Republiky v Praze se uskutečnil protestní happening v rámci kampaně Vánoce bez násilí | Zdroj: ČTK

Místo prodeje vánočních psů chtěli prý ochránci zvířat stánkem poukázat na to, jak absurdní je slavit Vánoce hromadným zabíjením kaprů. Zároveň znovu upozorňovali na týrání, kterému jsou zvířata vystavena předtím, než skončí na talíři.

„Lidé jsou většinou zděšeni představou, že bychom tady skutečně měli prodávat a porcovat psy na maso. Připadá jim otřesné a nelidské, jak bychom se mohli takto chovat k cítícím bytostem. My se jim snažíme vysvětlit, že i ti kapři jsou cítící bytosti,“ vysvětluje pořadatel dnešního happeningu Marek Voršilka z občanského sdružení Otevři oči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pořadatel dnešního happeningu Marek Voršilka z občanského sdružení Otevři oči byl hostem večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu

Reakce jsou prý všelijaké. Na první pohled podle Voršilky lidé nápisu nad stánkem v hodně případech uvěřili. „My je nejdříve uklidníme, řekneme: Není to skutečné. Ale pak se jich zeptáme: A proč by vám to vlastně vadilo? A proč vám nevadí to, co se tady děje na Vánoce?“ odkrývá podstatu kampaně.

Podle něj není nutné kapra na Vánoce jíst: „Tato tradice je stará sotva 100 let a se skutečnou tradicí Vánoc, tedy s tradicí míru a lásky, nemá ve skutečnosti vůbec nic společného.“

Další věcí jsou pak podmínky, ve kterých kapři čekají na smrt. „Když se někdo podívá do kádí bez růžových brýlí, tak musí uznat, že ti kapři trpí neskutečným způsobem,“ říká Voršilka a dál přibližuje:

„Jsou poranění a pomlácení, protože se s nimi hází jako s uhlím, když se přehazují z kádě do kádě. Jsou vyčerpaní a hladoví, protože od výlovu nejedli a nemohou přirozeně zazimovat. Jsou přidušení, protože jsou namačkaní v často špatně prokysličených kádích.“

Kapry poté zabíjejí podle Voršilky lidé, kteří k tomu postrádají odborné vzdělání. Jde prý často o studenty, kteří berou prodej kaprů pouze jako brigádní příležitost.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme