Ochranka nezvládla fotbalový zápas v Brně, musela zasáhnout policie

Policie v Brně musela ještě před začátkem zápasu s Baníkem Ostrava vstoupit na stadion a zasáhnout. Ochranka totiž nezvládla udržet pořádek. Výkop byl tak o půl hodiny opožděn. Dnešní kolo fotbalové ligy je přitom prvním, které se koná podle nových pravidel dohodnutých v pondělí mezi policií a Českomoravským fotbalovým svazem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci FC Baník Ostrava | Foto: Baník Ostrava

Jak Radiožurnálu řekla krajská policejní mluvčí Soňa Svobodová, problémy byly hlavně s příznivci Baníku.

Zatímco při transportu z vlakových nádraží se chovali až na ojedinělé incidenty relativně klidně, na tribunách ještě před zahájením utkání začali demolovat bezpečnostní zábrany a vytrženou tyčí ohrožovali okolí. Část fanoušků Baníku pronikla i na hrací plochu.

Podle Svobodové jsou ale k dispozici dostatečné síly, aby udržely klid jak na stadionu, tak v celém městě. "Na místě zasahovali policisté pořádkové jednotky v přibližném počtu sto mužů. Celý incident se bude vyhodnocovat, protože je zaznamenán na bezpečnostních kamerách," uvedla mluvčí. Policisté čtyři největší výtržníky zadrželi.

Podle nových pravidel se o klid na stadionech se nestarají policisté, jak tomu bylo do konce roku 2008, ale plně pořadatelé. Policejní těžkooděnci jsou připraveni před stadionem a v ochozech zakročují jen v případě, když ochranka situaci nezvládne.

"Zabezpečujeme převzetí fanoušků na nádraží, jejich doprovod a zabezpečujeme stadion jako takový zvnějšku. Na stadionu samotném bude přítomný určitý miništáb policie, který bude situaci monitorovat a bude především k dispozici tomu, aby pořadatel měl na koho svůj požadavek přenést," vysvětlil fungování nových pravidel velitel bezpečnostních opatření v Brně Martin Kotlan.

Otázkou je, jak nyní vedení policie svůj zásah na stadionu vyhodnotí. Pokud dospěje k závěru, že strážci zákona museli vstoupit na stadion, protože ochranka zcela selhala, může brněnskému fotbalovému klubu zásah naúčtovat. Stalo by se tak poprvé v historii českého fotbalu. Jako druhý rizikový zápas úvodního jarního kola Gambrinus ligy vyhodnotila duel v Olomouci, kde hraje pražská Sparta.

Bojíte se chodit v Česku na fotbalové zápasy? Hlasujte v naší anketě !

Martin Hromádka, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme