Ochranná známka v podobě zvuku nebo videa? Sněmovna schválila novelu, díky níž to půjde

Zápis a správu ochranných známek pravděpodobně čeká zjednodušení. Sněmovna ve středu schválila vládní novelu, která ze zákona například škrtne požadavek na grafické vyjádření známky, což brání přihlašování netradičních ochranných známek. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna ve středu schválila novelu, díky níž půjde přihlašovat i netradiční ochranné známky. | Foto: Filip Jandourek

Díky předloze bude možné přihlašovat netradiční ochranné známky, například zvukové, pohybové nebo holografické. Zvuková ochranná známka se bude vyjadřovat předložením audionahrávky nebo zachycením v notovém zápisu.

Europoslanci schválili směrnici, která posílí postavení majitelů autorských práv na internetu

Číst článek

Úřady budou mít možnost stanovit, v jakém formátu budou přijímat takové známky k zápisu. Multimediální ochranná známka tvořená kombinací obrazu a zvuku se bude předkládat jako audiovizuální nahrávka.

Předloha usiluje o soulad systému ochranných známek ČR se systémem ochranné známky Evropské unie. Omezuje rozdíly v právní úpravě.

„Mezi hlavní cíle nové úpravy patří také výslovné umožnění zamítnutí ochrany z důvodu existence staršího práva představujícího odrůdu rostlin, označení původu či zeměpisné označení, tradičního výrazu pro víno a zaručené tradiční speciality,“ uvádí předloha ministerstva průmyslu a obchodu.

Úřad průmyslového vlastnictví bude podle ministerstva nově informovat v předstihu vlastníka ochranné známky o konci doby její platnosti.

Související změna zákona o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví zavede možnost domáhat se u soudu náhrady škody, která majitelům vznikla neoprávněným získáním, využitím nebo zpřístupněním jejich obchodního tajemství.

Zjednodušení autorských poplatků. Podnikatelé nově zaplatí jediné organizaci

Číst článek

V Česku existují vedle sebe tři systémy ochranných známek.

Jednak je to systém národních ochranných známek, které jsou registrovány u Úřadu průmyslového vlastnictví, dále mezinárodní ochranné známky a ochranné známky Evropské unie.

V současnosti je v ČR zapsáno zhruba 125 000 národních ochranných známek a 85 000 mezinárodních ochranných známek s vyznačením ČR.

Dále mají v Česku účinky mezinárodní známky s vyznačením EU a ochranné známky EU. Celkem jde o víc než 1,35 milionu ochranných známek.

Ochranné známky slouží jako základní marketingové nástroje podnikání, jsou využívány při propagaci výrobků a služeb a představují záruku, že výrobky či služby pocházející od stejného výrobce a mají určitou kvalitu, poznamenala vláda.

Uvádí rovněž, že počet přihlášek ochranných známek roste stejně jako požadavky podnikatelů na rychlost i vyšší kvalitu registračního systému.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme