Ochranné období pro restauratéry končí. Těm, kteří se nepřizpůsobili protikuřáckému zákonu, hrozí pokuty

Vysoké pokuty hrozí od středy podnikatelům za porušení protikuřáckého zákona. Končí totiž devadesáti denní lhůta, kterou měli majitelé barů a restaurací na to, aby se zákonu přizpůsobili. Každý podnik třeba musí být označený symbolem o zákazu kouření. Restauratérům ale pořád některá pravidla nejsou jasná - třeba to, jestli zákaz platí i v podloubích a pod pergolami na zahrádkách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protikuřácký zákon, zahrádka, restaurace, pohostinctví (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Akorát mi chybí cedulka venku, jinak si myslím, že jsem připravený. Musím to dodělat, abych neměl zbytečný problém,“ říká Radiožurnálu barman v jedné z pražských kaváren.

Právě za chybějící symbol zákazu kouření můžou nově majitelé restaurací a barů dostat desetitisícovou pokutu. „Provozovateli, který nevyzve člověka nedodržujícího zákaz kouření, aby v takovém jednání nepokračoval, hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun," vysvětluje Štěpánka Čechová z ministerstva zdravotnictví, jaké další prohřešky se nemusí restauratérům vyplatit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Těm, kdo se nepřizpůsobili protikuřáckému zákonu, hrozí od středy vysoké pokuty. Více si poslechněte v reportáži Janetty Roubkové.

Dodržování zákona budou kontrolovat policisté, úředníci i hygienici. Ti s tím začali už koncem května - jen v Praze od té doby zkontrolovali 200 podniků. „Na 140 místech jsme zjišťovali, zda je provozovna označena značkou pro nekouření. Všechna kontrolovaná místa v Praze byla v pořádku," říká ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek.

Někteří hospodští ale nemají ve výkladu zákona ani teď úplně jasno. Třeba v tom, jestli zákaz platí i v podloubích nebo pod pergolami.

V některých případech jde totiž o trvalé stavby, kde se kouřit nesmí. Zároveň to ale není vnitřní prostor. Ministerstvo zdravotnictví v tom tak má jasno. „Kouření ve vnějších prostorách provozoven stravovacích služeb zákon nereguluje," upřesňuje mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Úbytek hostů teď nepoznáme, to ukáže až zima, říká servírka o platnosti protikuřáckého zákona

Číst článek

Kvůli nejasnostem ve výkladu zákona ministerstvo chystá na září informační kampaň pro podnikatele. Na to je ale podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka pozdě. „Podobná kampaň tady měla být před účinností toho zákona, už je to celkem zbytečné," myslí si Stárek.

Stárek taky varuje ty podnikatele, kteří by se pokutám chtěli vyhnout tím, že ze své restaurace udělají klub. I takové případy totiž jsou - nemusí se to ale vyplatit. „Ten klub, i když bude klubem uzavřeným, kde se bude pravidelně podávat konzumace pokrmů, tak zůstává stravovacím provozem, takže to asi bude předmětem kontrol," dodává.

Většina restaurací a barů se ale novému zákonu přizpůsobila. Hygienici ani zástupci ministerstva zdravotnictví zatím při kontrolách nic závažného neodhalili.

Janetta Roubková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme