Česko poslalo ochranné obleky do Itálie a Španělska. ‚Je jich dostatek, nebudou chybět,‘ řekl Petříček

Česko v neděli zahájilo pomoc Španělsku a Itálii, které jsou nejvíc zasažené koronavirem. Posílá 20 tisíc ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic. Dodávka je rozdělená napůl, každá země dostane 10 tisíc kusů jednorázových ochranných obleků, které Česko obdrželo z Číny. Jsou certifikované, řekl na místě novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Tomáš Petříček u dodávky ochranných obleků z policejních skladů v Opočínku u Pardubic, které Česko posílá do Itálie a Španělska. | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

„Situace je v obou zemích velmi kritická. Jakákoliv pomoc je symbolem nejen solidarity a také snahy společně tu situaci zvládnout,“ řekl Petříček.

V Česku je evidováno 16 obětí v souvislosti s koronavirem, počet nakažených je 2817

Číst článek

Česko poslalo do Itálie také vzorky masek, které vyrábí ČVÚT s pomocí 3D tisku. Zásilku veze česká spediční firma kamionem do Milána. Do Španělska míří rovněž 90 polomasek české firmy Nanologix. Do Madridu letí speciální letoun.

„Je to iniciativa české vlády, chceme jim dílčím způsobem zvládnout krizi. Jsem rád, že ministerstvo vnitra našlo materiál, který můžeme poskytnout,“ řekl Petříček. Ochranných obleků má Česko dostatek, českým zdravotníkům nebudou chybět, dodal ministr.

„Pro následující dny je to asi poslední zásilka,“ řekl ministr zahraničí. Nevyloučil ale, že Česká republika humanitární pomoc ještě potřebným zemích v budoucnu zajistí.

Úřady evidují v Itálii přes 92 tisíc případů nákazy, podlehlo jí přes 10 tisíc osob. Nejhůře zasaženým regionem je Lombardie na severu země. Itálie eviduje celosvětově nejvíce případů nákazy po Spojených státech a má nejvíc obětí. První případ nahlásila země ke konci února.

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku od konce ledna překonal 72 tisíc. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, do soboty podlehlo 5690 lidí. Virus nejhůře zasáhl Madrid, s nemocí se také víc potýká severozápadní region Katalánsko. V současnosti je Španělsko čtvrtou nejvíce zasaženou zemí po Spojených státech, Itálii a Číně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme