Očkovací autobus v Praze dorazil do poslední zastávky v Letňanech. Vakcínu zatím rozdal 1200 lidí

Očkovací autobus u stanice metra v pražských Letňanech bude v sobotu zájemcům k dispozici do 17.00. Jde o poslední, třicátou zastávku autobusu, v němž se proti covidu-19 naočkovalo více než 1200 lidí. Do očkování se v sobotu zapojil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Autobus podle něj slouží nejen k očkování, ale také k vyvracení dezinformací o vakcinaci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci v autobusu zvládnou naočkovat asi 300 lidí denně

Zdravotníci v autobusu zvládnou naočkovat asi 300 lidí denně | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem tady dnes v roli lékaře. Ptám se pacientů, co jim je a podobně, následně je pouštím dál k sestře, která jim případně dává dávku vakcíny,“ řekl novinářům Hřib. Staral se například o prvního sobotního zájemce o třetí dávku vakcíny. Tu mohou lidé dostat osm měsíců po ukončeném očkování.

Pfizer a BioNTech chtějí očkovat děti od pěti let. Vakcína je pro ně podle firem bezpečná

Číst článek

V autobuse, který bezplatně zapůjčil Dopravní podnik hlavního města, očkují zdravotníci ze společnosti Medicon jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson nebo dvoudávkovou Pfizer/BioNTech.

Projekt, do něhož se zapojil Český červený kříž, Městská poliklinika Praha a Zdravotnická záchranná služba hlavního města, zastřešuje příspěvková organizace Metropolitní zdravotnický servis.

„Autobus je perfektně zorganizovaný,“ chválil primátor. Zájemci vejdou dovnitř dveřmi u řidiče, zaregistrují se u přepážky a následně pokračují do pracoviště lékaře. Tam se jich zdravotník zeptá na potřebné informace například o alergiích či prodělaném covidu-19.

„Následně když úspěšně projdete těmito dvěma úrovněmi, dostáváte se k sestře, která aplikuje dávku vakcíny, kterou si vyberete,“ dodal Hřib.

Očkování na kolech

Očkovací autobus poprvé vyjel v polovině letních prázdnin. První zastávkou byla zoologická zahrada v Troji. V dalších dnech autobus stavěl na náplavkách u Hořejšího a Rašínova nábřeží, na Olympijském festivalu ve Stromovce, na pražském Výstavišti a na dalších lokacích.

Vojtěch: Pro třetí dávku očkování proti covidu mohou lidé přijít do očkovacího centra i bez registrace

Číst článek

Autobus je podle Hřiba takovým detašovaným pracovištěm metropolitního očkovacího centra v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě. „Tam jsme podali více než 200.000 dávek. Byli jsme druhým největším očkovacím centrem v Praze a čtvrtým nejvýkonnějším v celé zemi,“ dodal primátor.

Po skončení očkování ve velkých centrech bude v Praze podle dřívějšího vyjádření ředitele magistrátního odboru zdravotnictví a krajského koordinátora očkování Martina Ježka kapacita asi 16 500 dávek za týden. Dříve byla přes 64 500 denně.

V očkovacích místech v hlavním městě zdravotníci lidem podali 2,16 milionu dávek očkovacího séra. V celém Česku má ukončené očkování přes 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent obyvatel. Očkovat se mohou zájemci od 12 let.

V Letňanech je v sobotu k vidění i mnoho dalších autobusů, neboť se tam zároveň koná Autobusový den Pražské integrované dopravy, který je přehlídkou historických i moderních autobusů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme