Třetí dávka očkování pro ohrožené skupiny? ‚Bude jasno před začátkem školního roku,‘ uvedl Babiš

Nejpozději před začátkem školního roku by mělo být jasné, zda se v České republice budou podávat třetí dávky vakcíny proti nemoci covid-19 ohroženým skupinám, tedy například starším lidem nebo těm se sníženou imunitou. Novinářům to v úterý při návštěvě očkovacího centra bez registrace v Ústí nad Labem řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš při otevření očkovacího centra bez registrace v nákupním centru v Ústí nad Labem | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

„Klinická skupina má o tom nějaké představy, ale rozhodnuté to nebylo. Směřujeme k tomu, že pravděpodobně lidé po transplantacích nebo chroničtí pacienti nebo starší lidé by mohli být očkováni, ale to není rozhodnuto, tak to si ještě vyžádá nějaký čas,“ uvedl premiér.

Zájem o vakcinaci ve velkých centrech klesá. Hrozí, že v půlce srpna nebude koho očkovat

Číst článek

Podle Babiše je také třeba jednat o protilátkách. Češi se sice mohou nechat vyšetřit, zda protilátky mají, zatím ale nejsou uznány jako doklad o bezinfekčnosti, jako například očkování nebo prodělání nemoci.

Podle premiéra v této otázce nepanuje shoda mezi experty. „Ministerstvo (zdravotnictví) to řeší a bude to řešit, je to samozřejmě běh na delší trať,“ uvedl Babiš s tím, že debata bude pokračovat a dalším krokem bude zřejmě příprava studie.

Rakousko uznává

Jediným státem v Evropě, jenž protilátky uznává, je zatím Rakousko. „Doufejme, že se v nějakém čase naši experti shodnou a dospějí k nějakému rozhodnutí,“ dodal Babiš.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) uvedl, že kromě očkovacího centra bez nutné registrace v centru Ústí nad Labem, které se v úterý nově otevřelo, se budou lidé moct takto očkovat i v dalším městě. I nadále vyjíždějí očkovací mobilní týmy do vyloučených lokalit a obcí například ve Šluknovském výběžku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme