Očkování bez souhlasu pacienta zřejmě zmizí z novely o ochraně veřejného zdraví

Očkovat bez souhlasu pacienta zřejmě možné nebude. Zdravotní výbor sněmovny podpořil návrh na vyškrtnutí tohoto paragrafu z novely o ochraně veřejného zdraví. Očkovat bez souhlasu se původně mělo v případech epidemií nebo při mimořádných událostech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Bylo navrženo ustanovení, které by podle právníků parlamentního institutu v extenzivním pojetí mohlo znamenat i očkování proti vůli rodičů. Brali jsme to z toho pohledu, že pokud je tam víceznačnost takového ustanovení, tak je potřeba tento paragraf vypustit,“ říká člen zdravotního výboru Vít Kaňkovský z KDU-ČSL.

Občanská sdružení se obávala zneužití paragrafu proti rodičům, kteří nechtějí nechat očkovat své děti.

„Ve chvíli, kdy je to možné a zákonná úprava připouští zákon bez souhlasu pacienta v tak rozšířeném znění, jako byl v zákoně upraven, tak to skýtá různé možnosti. A ve chvíli, kdyby se to někdy stalo a zdravotník by to učinil, tak by byl nepostižitelný,“ potvrzuje předsedkyně spolku Rozálio Martina Suchánková.

Sněmovna bude o podobě novely zákona o ochraně veřejného zdraví hlasovat koncem května.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme