Největší očkovací centrum v Česku ukončilo provoz. Lékaři podali v hale O2 universum 680 tisíc dávek

Národní očkovací centrzm v hale O2 universun ukončilo k pátečnímu dni provoz, celkem se na místě podalo přes 680 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) při návštěvě haly uvedli, že v Česku nadále očkuje dalších 300 míst v nemocnicích a vakcínu je možné dostat i u praktických lékařů.

Praha (Aktualizováno: 18:09 10. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nároční očkovací centrum v hale O2 universum ukončilo svůj provoz | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V nemocnicích se bude nadále očkovat ve všech. Komunikujeme s praktickými lékaři, aby se maximálně zapojili. Lidé zdravotníkům věří, pokud je budou nabádat a vysvětlovat jim to, tak se lidé budou očkovat,“ uvedl ministr.

Napsal proto všem více než 5500 praktickým lékařům v Česku dopis. Premiér dodal, že také všichni pojištěnci dostali dopis o očkování od svých zdravotních pojišťoven.

Zájem o očkování proti covidu v Česku klesá. Na vakcínu čeká ještě 300 tisíc registrovaných pacientů

Číst článek

Další motivací pro praktické lékaře má být 380 korun navíc k platbě od pojišťovny za každého naočkovaného seniora. „My jsme žádnou jinou motivaci nevymysleli, ani nikdo jiný na světe ji nevymyslel. Na Slovensku byla loterie fiasko,“ řekl k tomu Babiš.

Také v Česku byla krátce očkovací loterie. Lidé, kteří se v červenci nechali očkovat v nově otevřených centrech, například na nádražích nebo v obchodních domech, mohli vyhrát tenisky nebo mobilní telefon. Po měsíci ale losování skončilo.

Tento typ očkovacích center, kam se lidé nemusí předem registrovat přes internet, ale zatím pokračuje, podle ministra minimálně do října. Neregistrovaní ale mohou ve vyhrazených časech chodit i do ostatních očkovacích center.

V O2 Universum je doočkováno. Odvedli zde skvělou práci, která dnes končí. Za 130 dnů fungování se zde vystřídalo přes 200 lékařů, 275 zdravotníků, 130 farmaceutů a dalších 250 lidí, bez kterých by to nešlo. Dohromady se vyočkovalo 570 tis. vakcín. Všem patří obrovské poděkování.

17:19 – 10. 09. 2021

7 151

V tom největším, jehož provoz v pátek končí, bylo od začátku května podáno více než 680 000 dávek vakcíny. Denně to bylo maximálně 7000 dávek, kapacita ale mohla být i dvojnásobná. Za den se vystřídalo 26 farmaceutů a farmaceutických asistentů, 15 lékařů, 19 sester, tři záchranáři a sedmdesát vojáků nebo příslušníků aktivních záloh. Pronájem Ústřední vojenské nemocnici, která centrum provozovala, končí v neděli. Poté se hala v Libni vrátí ke svému běžnému provozu, kdy hostí koncerty nebo sportovní akce.

Vyznamenání pro Kellnera

Halu pro očkování zapůjčila skupina PPF - ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se tak rozhodl udělit jejímu zesnulému majiteli Petru Kellnerovi udělil resortní vyznamenání za přínos v boji proti covidu-19.

Metnar novinářům řekl, že poděkoval zástupcům firmy Bestsport, která halu vlastní a provozuje. Společnost je členem skupiny PPF, kterou založil v březnu zesnulý Kellner.

„Vzniklo tady úžasné místo, kdy se splnily technologické možnosti a odhodlání zdravotníků a vojáků,“ řekl Metnar k očkovacímu centru v O2 universum. Během čtyř měsíců se v něm podle něj vystřídalo přes 700 vojáků, kteří pomáhali s chodem zařízení. Připomněl, že se do provozu zapojilo také 200 příslušníků aktivní zálohy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme