Sociální zařízení v Praze očkují třetí dávkou vakcíny proti covidu. Zájem mají klienti, personál už méně

V neděli začalo v Praze očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru pro klienty a zaměstnance sociálních služeb. Třetí dávku vakcíny dostávají ti klienti a zaměstnanci, kterým uplynula potřebná osmiměsíční lhůta od druhé injekce, nebo jsou vážně nemocní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U zaměstnanců sociálních zařízení je zájem o třetí dávku výrazně nižší | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi klienty v pražských domovech pro seniory je podle ředitelů zařízení o třetí dávku velký zájem. „Téměř každý senior, který dostal dvě dávky, má zájem i o tu třetí. I v jiných krajích je to podobné,“ říká prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Vojtěch: Pro třetí dávku očkování proti covidu mohou lidé přijít do očkovacího centra i bez registrace

Číst článek

Seniorům v zařízeních vakcínu podávají buď praktičtí lékaři nebo mobilní očkovací týmy. Zdravotníci jejich pozitivní přístup k vakcíně vítají.

„Imunita i po druhé dávce se u starších lidí postupně snižuje a nepochybně je potřeba,“ uvedl lékař Libor Urbánek z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Naopak u zaměstnanců zařízení je zájem o třetí dávku výrazně nižší. Podle Horeckého to ovlivňuje obecně jejich přístup k očkování a taky větší množství protilátek.

Třetí dávku vakcíny proti covidu dostali v Česku první lidé na konci srpna – šlo o vysoce rizikové pacienty po transplantaci, u nichž se nevytvořilo dostatečné množství protilátek. Několik českých odborných společnosti navíc ve společném prohlášení očkování třetí dávkou podpořilo. Zároveň však upozornili, že každý případ je třeba posuzovat individuálně.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme