Očkování jde podle plánu, alergické reakce se neobjevily

Kanadský problém s vakcínou proti prasečí chřipce očkovací strategii v Česku neovlivní. Vakcinace bude pokračovat beze změn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti prasečí chřipce | Zdroj: ČTK

Zatímco v Kanadě způsobila vakcína u některých lidí závažné alergické reakce, na území Evropské unie se podle hlavního českého hygienika Michaela Víta zatím žádný případ závažné alergické reakce nevyskytl.

V Kanadě už jednu šarži vakcín farmaceutického koncernu GlaxoSmithKline stáhli. Od stejné firmy jsou i vakcíny používané v Česku. Vakcína pro Kanadu je ale jiná, ta pro Česko se vyrábí v Drážďanech.

"Pandemická vakcína Pandemrix, kterou se očkuje v České republice, je registrována pro použití v Evropě a vyrábí se v Drážďanech. Vakcína, která se používá v Kanadě má název Arepanrix a je zaregistrována pouze pro použití v Kanadě," vysvětlila mluvčí firmy GlaxoSmithKline Eva Šebestová.

Alergická reakce se může objevit i u nás

Závažné alergické reakce na vakcínu proti prasečí chřipce, ale můžou přijít i v Česku. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly ale nebudou tak časté.

"My máme data ze Švédska, kde se používá právě vakcína, která je v tuto chvíli v České republice. Tam bylo vyočkováno více než 2 miliony dávek a těch anafylaktických reakcí tam je méně než jedna na 100 tisíc," řekl Prymula.

Každý lékař by proto podle něj s tím měl počítat a připravit se na to, že by mohl takovému pacientovi poskytovat první pomoc. Anafylaktická reakce totiž bezprostředně ohrožuje život pacienta.

S výskytem alergických reakcí u nás počítá i primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice a spoluator nemocničních pandemických plánů Václav Chmelík.

"Očkovací látka je složena jednak z antigenu a také je tam přídatná látka, která má zvyšovat odolnostní reakci. Kvůli té přídatné látce se mohou občas zvýraznit některé vedlejší příznaky. Já trochu počítám s tím, že se takové příznaky budou objevovat i u nás," řekl Chmelík.

Přestože u nás zatím žádné negativní reakce na preparát zaznamenány nebyly, Státní ústav pro kontrolu léčiv informace o událostech v Kanadě prověřuje.

Igor Maňour, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme