Proočkovanost lékařů a sester vzrostla. Proti covidu se nechávají očkovat i ti, kteří to dřív odmítali

Nemocnost zdravotnického personálu v nemocnicích a zařízeních lůžkové péče výrazně poklesla. Podle ministerstva zdravotnictví se na tom zásadně odrazilo očkování proti koronaviru. I mezi zdravotníky je stále méně lidí, kteří vakcinaci odmítají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v nemocnici v Moskvě léči pacienty s koronavirem

Nejvíce očkovaných zdravotníků je v západní polovině Česka a na Vysočině, směrem na Moravu jejich počet klesá (ilustrační foto) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

První dávku vakcíny dostalo už 80 procent lékařů a 69 procent sester v lůžkové péči a v nemocnicích. Počet očkovaných tak výrazně překračuje republikový průměr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Ľubomíra Smatany

Podle dubnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd se chce nechat naočkovat 60 procent obyvatel Česka.

Nejvíce očkovaných zdravotníků je v západní polovině země a na Vysočině, směrem na východ jejich počet klesá.

„U nás se nechalo očkovat téměř 94,5 procenta personálu. Tím nemám na mysli jen sestry a lékaře, ale úplně všechny zaměstnance,“ říká Radiožurnálu spokojeně Hana Pálková, hlavní sestra Masarykovy nemocnice ve středočeském Rakovníku. „Překvapilo nás to, protože ze začátku se chtěla očkovat asi jen polovina lidí.“ 

Přeočkování na covid bude jako u chřipky, nejdříve rok po druhé dávce, řekl Arenberger

Číst článek

Podobným číslem se mohou pochlubit třeba krajské nemocnice Ústeckého kraji. „U nás dosahuje proočkovanost personálu skoro devadesát procent,“ říká jejich mluvčí Jana Mrákotová.

Tento trend potvrzují všichni oslovení zástupci nemocnic a dokazují to i údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Rozdíly mezi proočkováním jsou ale v regionech. Nejvyšší proočkovanost personálu v nemocnicích a v zařízeních lůžkové péči mají západní Čechy a Vysočina a směrem na východ číslo klesá. V Plzeňském kraji je očkováno 85 procent lékařů, naproti tomu v Moravskoslezském kraji 75 procent.

Prezidenta České lékařské komory Milana Kubka to nepřekvapuje. „Neznám lékaře v mém okolí, který by nebyl očkovaný. A jestli není, tak se tím nechlubí.“

Sestry se očkují méně   

Zdravotní sestry se nechávají očkovat o něco méně než lékaři. Nejvíc jich je opět na západě Čech a na Vysočině, a to přes 70 procent. Na Moravě je to těsně přes 60 procent. Výjimkou je Jihomoravský kraj se 68 procenty očkovaných sestřiček.

‚Už na to nemám energii.‘ Praktik z Nového Knína vzdává očkování svých pacientů proti covidu

Číst článek

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková to považuje za skvělé číslo a především zdůrazňuje, že významně poklesl počet nemocných zdravotníků. „Dneska je v pracovní neschopnosti kvůli covidu-19 nebo v karanténě necelých šest set zdravotníků. V dobách nejhorší epidemie jich bylo nemocných a v karanténě dvacet tisíc denně,“ přibližuje pro Radiožurnál.

Žitníková předpokládá, že počet naočkovaných zdravotníků ještě poroste, protože řada z nich kvůli prodělanému covidu-19 odložila očkování na později.

Celkový počet očkovaných ze všech aktivních zdravotníků, tedy nejenom personálu v nemocnicích a zařízeních lůžkové péče, je nižší. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že k 10. květnu dostalo alespoň jednu vakcínu 79,2 procenta lékařů včetně zubařů, 67,6 procenta zdravotních sester a 63,1 procenta ostatních zdravotnických pracovníků.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme