Šéf VZP Kabátek se nechal přednostně naočkovat. ‚Chtěl jsem chránit svoje okolí,‘ tvrdí

Je mu 50 let a už devátým rokem vede největší zdravotní pojišťovnu v Česku. Ani jedno z toho ovšem šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka neřadí do skupin, které mají být přednostně očkovány. Přesto se na začátku ledna nechal v nemocnici Královské Vinohrady naočkovat proti koronaviru. „Může mi to zkomplikovat život,“ reagoval na zjištění serveru iROZHLAS.cz.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf VZP Zdeněk Kabátek | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

Kabátek se v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nechal naočkovat na začátku ledna, když ještě nefungoval státní registr očkování. V tu dobu se měli podle pokynů ministerstva očkovat zdravotníci v první linii boje proti koronaviru.

Informaci, že se opravdu nechal očkovat, serveru iROZHLAS.cz šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny nejdřív nechtěl přiznat. „To je zajímavé. A jak to ověříte? To jsou otázky úplně z nebe,“ prohlásil. Jenže pak své očkování přiznal, nechtěl ovšem sdělit, kdy a v jaké nemocnici injekci s účinnou látkou dostal. Následně položil telefon s tím, že jede autem a celou věc nebude víc komentovat.

Přednostní očkování v Česku

První vakcíny dorazily do nemocnic 27. prosince. Od té doby se objevilo už několik případů přednostního očkování. Svou ženu na vakcinaci v královédvorské nemocnici protlačil radní Královéhradeckého kraje Zdeněk Fink (KDH). Následně to omlouval tím, že bude pracovat jako dobrovolnice. Serveru iROZHLAS.cz ale sdělil, že se očkovací centra otevřou nejdříve v polovině března.

Náhradníci mimo hlavní očkovací seznamy pak dostali vakcínu v některých nemocnicích, například v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Některé vakcíny se nestíhaly spotřebovat, když se na očkování například někdo nedostavil. Do pořadníku tam zařadili lidi starší 65 let. „Aplikovali jsme to raději těmto lidem, než abychom to vylili,“ vysvětlil redakci šéf VFN David Feltl

Podobný problém s výpadky očkovaných z prioritních skupin měli před koncem loňského roku také ve Fakultní nemocnici Brno. Tamní zdravotníci podle přednosty Kliniky infekčních chorob Petra Husy oslovili své příbuzné a vyzvali je, by přišli na vakcinaci. „Byla by velká škoda, kdyby se něco vyhodilo,“ řekl pro iROZHLAS.cz

Také v Českém Krumlově mělo docházet k tomu, že vakcínu dostávali přednostně příbuzní a známí zaměstnanců nemocnice. A kvůli porušení očkovací strategie odstoupí Jindřich Florián, ředitel nemocnice. Vyzval ho k tomu jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). „Myslím si, že je pro nemocnici dobře, aby rezignace byla co nejdřív, aby nebyl chaos, protože teď tam budu bez autority,“ komentoval svůj odchod ředitel.

Po pár minutách ale volal zpět a otočil. „Ověřoval jsem si, zda jste opravdu z Českého rozhlasu,“ řekl už mírným tónem a přiblížil důvody, proč se nechal očkovat.

„Ve své pozici jednám s řediteli nemocnic, se zaměstnanci, s lékaři… Potkávám se na denním pořádku se zdravotníky, takže to byla moje reakce na to, že jsem chtěl chránit svoje okolí. V současném kontextu je ale asi bezpředmětné, abych něco takového říkal,“ vysvětlil pro server iROZHLAS.cz. 

Jak se k očkování dostal? „Normálně jsem přišel do očkovacího centra a nechal jsem se naočkovat, to je celé,“ tvrdí.

„Uvědomuji si, že to asi zveřejníte. Může mi to zkomplikovat život, ale chci s vámi jednat na rovinu,“ prohlásil pro iROZHLAS.cz. Víc téma nechtěl komentovat.

Mluvčí pojišťovny Milan Řepka přitom ještě minulý týden ve středu Radiožurnálu tvrdil, že se klíčoví pracovníci pojišťovny neočkovali. 

„Nepatří do žádné z prioritních skupin. Podle informací, které mám k dispozici, pracovníci VZP nejsou součástí žádné z prioritních skupin v rámci očkovací strategie proti nemoci covid-19,“ uvedl.

Informace prověříme

Mluvčí nemocnice Tereza Romanová nechtěla informaci komentovat. „Je to nepotvrzená informace, my to teprve zjišťujeme, tak se mě neptejte, jak je možné, že se to stalo. Nevím, kdo to kde šíří. Pokud vám to pan Kabátek potvrdil, tak já o tom zatím nic nevím,“ odpověděla na dotaz.

Ani Petr Arenberger, šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, o očkování Kabátka podle svých slov neví.

„V tuto chvíli tu informaci nemám. Pokud je od něj potvrzená, tak v tuto chvíli ji nebudeme zpochybňovat. Nemám k tomu ale zatím žádné údaje a samozřejmě očkovaný být neměl,“ sdělil redakci s tím, že prověří, zda šéf pojišťovny figuruje v seznamu očkovaných.

Přednostní očkování v ústavu

Předbíhání ve frontě na vakcíny už stálo křeslo náměstkyni ministra zdravotnictví Alenu Šteflovou, která se nechala společně s manželem přednostně očkovat ve Státním zdravotním ústavu v Praze, kde se podle zpráv z minulého týdne nechali naočkovat proti covidu-19 zaměstnanci i jejich příbuzní. Ústav, ve kterém pracuje na 450 zaměstnanců, tak rozdělil tisíc dávek. Ty byly ale určeny pro ohrožené zaměstnance a další prioritní skupiny.

„Věříme, že to bude bráno jako příklad pro všechny. Je třeba postupovat tak, aby vakcinace pro seniory a zdravotníky byla prioritní,“ komentoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolání Šteflové pro Radiožurnál.

Ředitel ústavu Pavel Březovský se předtím ocitl pod tlakem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vakcíny co nejrychleji spotřeboval. Poté, co si ho předvolal ministr Blatný, ředitel Březovský rezignoval. „Musím přijmout politickou odpovědnost. Bohužel to tak je,“ napsal serveru Seznam Zprávy. 

Třetí funkční období

Kabátek je v čele Všeobecné zdravotní pojišťovny od roku 2012. Správní rada pojišťovny mu v listopadu loňského roku prodloužila mandát na další čtyři roky. Jeho protikandidátem byl náměstek pojišťovny pro zdravotní péči David Šmehlík, o kterém se v říjnu mluvilo v souvislosti s noční schůzkou ve vyšehradské restauraci Rio’s.

‚Byla by velká škoda, kdyby se něco vyhodilo.‘ Některé nemocnice očkují i příbuzné mimo hlavní pořadníky

Číst článek

Náměstek Šmehlík ale účast na tajném setkání odmítl, šlo podle něj o snahu politizovat volbu nového šéfa všeobecné pojišťovny. „Byl jsem doma s rodinou,“ vysvětloval v říjnu pro Radiožurnál.

Kabátek pak pro server iROZHLAS.cz prohlásil, že Šmehlíkovi věří. „Nevidím důvod, proč by lhal,“ uvedl.

Kabátek v minulosti figuroval v kauze nemocnice Na Homolce. Od roku 2007 do roku 2012 pracoval na ministerstvu jako ředitel přímo řízených nemocnic. Z poznámek bývalého ředitele Homolky Vladimíra Dbalého vyplývá, že měl krýt předražené zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože.

Generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny se ale objevil i ve výpovědi podnikatele Tomáše Horáčka, který je stíhaný v kauze Bulovka.

Horáček popsal třeba uzavření smlouvy mezi regionálními pobočkami Všeobecné zdravotní pojišťovny a společností, která provozuje v několika krajích dermatologické ambulance. Pobočky podle podnikatele musely dostat pokyn přímo z ústředí, aby zástupci pojišťovny hlasovali pro uzavření smlouvy. To měl prý exposlanec Marek Šnajdr předjednávat s ředitelem Kabátkem. Kabátek to odmítá. Šnajdr celou informaci označil za lež.

Všeobecná zdravotní pojišťovna má 5,9 milionu klientů a loni měla dle původního plánu hospodařit se saldem 30 milionů korun, příjmy měly činit 215,6 miliardy. Proti roku 2019 měly být zhruba o osm procent vyšší, tedy asi o 15,6 miliardy.

Kritika od premiéra

Znovuzvolení Zdeňka Kabátka ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny před čtyřmi lety premiér Andrej Babiš (ANO) jako tehdejší ministr financí označil za skandální a mluvil o „podrazu“ tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), protože bod volby byl na program správní rady zařazený nečekaně. Kabátka Babiš tehdy označil v tiskové zprávě za kontroverzní osobu spojenou s „největším kmotrem českého zdravotnictví“, někdejším náměstkem ministra zdravotnictví Markem Šnajdrem.

„Pana Kabátka považuji za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky,“ uvedl tehdy Babiš.

Martin Štorkán, vtk, art Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme