Česko objednalo o 13 procent víc vakcín proti chřipce než vloni. Přesto, že nakažených bylo minimum

Do Česka by letos měl dorazit téměř milion vakcín proti chřipce. Je to asi o 13 procent víc než loni. Radiožurnálu to řekla šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Loni lékaři vyočkovali všechny dovezené chřipkové vakcíny. Jestli tak velký zájem bude i letos, nedokážou odhadnout. Důvodem je i to, že v uplynulé sezoně se v Česku žádný případ chřipky neprokázal.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování

Minulý rok ale zájem o chřipkovou vakcínu zvedly obavy lidí ze souběhu epidemie koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Loni na podzim lékaři v Česku vyočkovali zhruba 860 tisíc vakcín proti chřipce. Nedostalo se ale na všechny, kteří vakcínu chtěli. Na letošní rok jich proto Česko u výrobců žádalo víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o dodávkách vakcín na očkování proti chřipce

„Avizovali, že by v celkovém součtu mohli dodat 980 tisíc dávek, což je zhruba o 13 procent více než bylo v minulé sezoně,“ dodává ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Minulý rok zájem o chřipkovou vakcínu zvedly obavy lidí ze souběhu epidemie koronaviru a chřipky i to, že tehdy ještě nebylo dostupné očkování proti covidu-19. Podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky je proto těžké předvídat, jestli se podobná situace bude opakovat i letos.

„Je zřejmé, že bude ještě dobíhat i očkování proti covidu, takže neumíme odhadnout, jak se k tomu budou lidé stavět. Že by měli očkování proti covidu a chřipce v krátké době za sebou nebo najednou a ani nevíme, jak se projeví fakt, že se v podstatě chřipka v České republice neobjevila,“ míní Šonka.

Vloni 296 vážných případů, letos nic. Laboratoře v Česku nezaznamenaly žádný případ viru chřipky

Číst článek

Laboratoře totiž chřipku nepotvrdily v žádném ze zkoumaných vzorků. Ročně jich vyšetří v průměru tři až pět tisíc, letos to ale kvůli koronavirové epidemii bylo asi o pětinu míň. Šíření chřipky nejspíš zabránila i opatření přijatá kvůli koronaviru, která platila v období, kdy se virus probouzí. Nemoci tak chybělo to základní, a to zdroj nákazy.

„Chřipka se v normální sezoně postupně šíří v listopadu, prosinci, probublává společností a následně po vánočních svátcích v lednu onen požár propukne, ale už předtím tam doutnal. Takto to probíhalo leden, únor loňského roku u koronaviru a požár propukl začátkem března a od té doby se jen tlumí, hasí,“ vysvětluje epidemiolog Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Zjištění laboratoří se podle praktického lékaře Petra Šonky potvrdilo i v ordinacích. „V loňském roce všichni pacienti, kteří měli příznaky respiračního onemocnění nebo téměř všichni, byli testováni na covid a v drtivé většině měli laboratorně potvrzený covid, takže neeviduji zásadní množství pacientů s respiračními příznaky infekce, kteří by měli vyloučený covid a tudíž by připadala v úvahu chřipka,“ uzavírá Šonka.

Problém velkých očkovacích center: kvůli nedostatku vakcín nemusí dosáhnout na peníze od pojišťoven

Číst článek

Lidé by ale podle něj neměli spoléhat na to, že se situace bude opakovat a na očkování proti chřipce by neměli zanevřít.

„Dá se vycházet z doporučení, které vydala Česká vakcinologická společnost, ale i centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA, že doporučený odstup mezi vakcínami proti covidu-19 a jinými, tedy i proti chřipce, by měl být zhruba 14 dní,“ radí Storová, jak by se dalo postupovat, pokud by se očkování proti chřipce časově potkalo s tím proti covidu-19.

Očkování proti chřipce lékaři doporučují hlavně starším lidem a chronicky nemocným. I když nedokáže zabránit nákaze samotné, předchází vzniku komplikací a vážným stavům. V souvislosti s epidemií chřipky podle lékařských odhadů v minulých letech v Česku zemřely až 2000 lidí.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme