Kabátek, Březovský, Fink a Florián. Spolek podal trestní oznámení kvůli předbíhání při očkování

Spolek Moravský ombudsman sídlící v Brně podal na Vrchní státní zastupitelství v Praze trestní oznámení na čtyři vysoké úředníky, kteří podle něj měli zneužít vakcínu proti koronaviru. V pátek o tom informoval deník Právo. Jsou mezi nimi například ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek nebo bývalý šéf Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolek šéfovi VZP Zdeňku Kabátkovi (vpravo), bývalému šéfovi Státního zdravotního ústavu Pavlu Březovskému (druhý zleva), královéhradeckému krajskému radnímu pro zdravotnictví Zdeňku Finkovi (vlevo) a řediteli nemocnice v Českém Krumlově Jindřichu Floriánovi (druhý zprava) vyčítá, že použili vakcínu původně určenou pro seniory a zdravotníky pro sebe, své příbuzné, zaměstnance a jejich příbuzné | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Spolek Kabátkovi, Březovskému, královéhradeckému krajskému radnímu pro zdravotnictví Zdeňku Finkovi a řediteli nemocnice v Českém Krumlově Jindřichu Floriánovi vyčítá, že použili vakcínu původně určenou pro seniory a zdravotníky pro sebe, své příbuzné, zaměstnance a jejich příbuzné.

Šéf VZP Kabátek se nechal přednostně naočkovat. ‚Chtěl jsem chránit svoje okolí,‘ tvrdí

Číst článek

Tím se podle spolku měli dopustit hned několika trestných činů. Jde například o maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, zneužití pravomoci, poškozování cizích práv, obecné ohrožení nebo neoznámení trestného činu.

„Pokud dojde k dřívějšímu očkování občana z nerizikové skupiny na úkor občana z rizikové skupiny, takový postup zvyšuje riziko fatálního průběhu onemocnění covid-19 u takového občana z rizikové skupiny a v důsledku také zvyšuje riziko pozdějšího ukončení pandemie v České republice,“ stojí podle Práva v trestním oznámení.

Radní nechal naočkovat manželku. ‚Vakcínu u nás dostane každý, kdo se přihlásí jako dobrovolník,‘ tvrdí

Číst článek

Tito čtyři úředníci by podle spolku měli nést odpovědnost za to, že někteří lidé z rizikových skupin kvůli chybějící vakcíně měli těžký průběh nemoci, nebo dokonce nemoci podlehli. Zdůrazňuje také, že tak činili představitelé institucí, kteří si museli být vědomi rizik.

Kabátek se nechal naočkovat na začátku ledna v pražské nemocnici Královské Vinohrady, jak informoval server iROZHLAS.cz. Březovský minulý týden rezignoval kvůli tomu, že jeho ústav naočkoval nejen všechny zaměstnance, ale i jejich příbuzné.

Lékař Fink nechal kromě sebe naočkovat také svou manželku, která má podle jeho slov v budoucnu jako dobrovolnice pomáhat v očkovacím centru. Florián nabízel vakcínu i příbuzným svých zaměstnanců, z nichž třicet skutečně vakcínu dostalo.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme