S očkováním seniorů by mohli pomoci praktičtí lékaři. ‚Hledá se řešení,‘ řekl šéf jejich sdružení

Senioři nad 80 let by se mohli nechat očkovat v ordinacích u svých praktických lékařů. Shodli se na tom zástupci krajů, ministerstva zdravotnictví i praktiků. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka Radiožurnálu řekl, že teď se bude pracovat na technickém řešení. Konkrétní termín, od kdy by mohli praktici očkovat, zatím jasný není.

Praha (Aktualizováno: 19:33 5. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci krajů, ministerstva i praktiků se znovu sejdou příští týden. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky došlo na pátečním jednání ke shodě na potřebě očkování v ordinacích. 

Přehrát

00:00 / 00:00

S očkováním seniorů by mohli pomáhat praktičtí lékaři

„Mimo jiné proto, aby se urychlilo očkování skupiny 80 let a více. Je zcela evidentní, že poměrně velká část této skupiny se zatím nikde neregistrovala a čeká s očkováním, takže tam přichází role praktických lékařů,“ řekl Radiožurnálu.

Senioři by díky dohodě už nemuseli cestovat do očkovacích center. Novému systému však stojí v cestě překážky. Nejde jen o nedostatek vakcín, ale i administrativní a organizační záležitost.

‚Jediné, co potřebujeme, jsou vakcíny.‘ Praktičtí lékaři jsou na očkování proti koronaviru připraveni

Číst článek

Na nalezení východiska se podle Šonky už pracuje. „Rýsuje se technické řešení v době nedostatku vakcín, které by umožnilo zapojení praktiků do centrálního registračního systému, aby byla evidence o poptávce, a aby byla možná rozumná distribuce mezi praktické lékaře a očkovací centra,“ vysvětlil.

„Hledá se řešení, aby každý pacient, který by se očkoval u praktického lékaře, byl předem evidován v registračním systému, a aby to zároveň nebylo administrativně příliš složité řešení.“

Termín je nejasný

Zástupci krajů, ministerstva i praktiků se znovu sejdou příští týden. Ještě před tím vše projedná rada vlády pro zdravotní rizika. Termín, odkdy by mohli praktici začít očkovat, jasný není.

MAPA: ‚Schovávat si vakcínu je mimo mísu.‘ Kde se očkuje na nulu, a kde si naopak dělají zásoby?

Číst článek

Otázkou je i ochota lékařů. Například v Praze má ale většina praktiků o zapojení do očkování proti covidu-19 zájem, jak vyplývá z průzkumu, který mezi nimi uskutečnil magistrát hlavního města. Praha oslovila e-mailem zhruba 700 praktických lékařů, 437 jich odpovědělo kladně a pouze sedm záporně.

Radní Milena Johnová z hnutí Praha Sobě proto dohodu vítá. „Mně se zdá důležité využít té výhody praktiků a to je znalost svých pacientů, vědí jaké jsou případné kontraindikace.“

Zástupci měst uvedli, že zásadní bude právě propojení systémů lékařů se státním očkovacím systémem. Pro očkování by měli praktici využívat vakcínu AstraZeneca, která by měla dorazit v sobotu. Dávky z první dodávky město zřejmě smění s jinými kraji za vakcínu Pfizer/BioNTech, kterou potřebuje pro očkování lidí, kteří už dostali první dávku.

Václav Štefan, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme