Na vakcínu u praktika čeká přes 400 tisíc lidí, nemáme čím očkovat, říká šéf sdružení praktiků

Od středy se na čekací listinu k očkování mohou zapsat i chronicky nemocní lidé. Seznam diagnóz, které pacienta řadí mezi žadatele s vyšší prioritou, je dostupný na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, který byl hostem Speciálu Českého rozhlasu Plus, ale upozorňuje, že problém jsou stále dodávky vakcín.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka | Foto: Jana Přinosilová

Připraveno očkovat je podle Šonky v tuto chvíli čtyři tisíce praktiků. Přesto na svou dávku vakcíny u praktického lékaře čeká přes 400 tisíc lidí. „Zejména v kategorii 80 plus jsou lidé, které jsme sami oslovili a v podstatě přesvědčili k očkování. Teď jsme ale v trochu nezáviděníhodné situaci, kdy jim nemáme co nabídnout,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šonka: Na očkování u praktika čeká přes 400 tisíc lidí. Od J&J si slibuji stabilní dodávky

Že by se situace v dohledné době změnila, nevnímá jako pravděpodobné. Zlepšení si ale slibuje od dodávek nedávno schválené americké vakcíny firmy Johnson&Johnson.

Té stačí jen jedna dávka a nevyžaduje skladování v extrémním chladu jako očkovací látky Pfizer nebo Moderna. A právě proto by mohla zajistit stabilní přísun vakcín do ordinací praktiků, domnívá se Šonka.

Chroničtí pacienti

Registr zájemců o očkování, který je aktuálně dostupný pro zdravotníky, občany starší 70 let a učitele, mají nově rozšířit pacienti trpící chronickým onemocněním. Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko vysvětluje, jak mají postupovat:

Hosty byli:

Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů

Radim Laibl, ANO, radní pro oblast zdravotnictví Ústeckého kraje

Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas

„Ambulantní lékař poskytne pacientovi speciální kód a on se přihlásí přes centrální registr očkování. Pak počká na výzvu příslušného očkovacího centra, tedy na PIN 2.“

Přímo k očkování si žadatel musí přinést zprávu svého specialisty, upozorňuje Jojko. Dodává ale, že stačí jen zpráva z posledního vyšetření.

Těm, kdo podle seznamu ministerstva zdravotnictví patří do očkovací skupiny s vyšší prioritou, ale lékař je nekontaktoval, radí předseda Sdružení ambulantních specialistů ozvat se příslušnému lékaři ideálně e-mailem nebo telefonicky.

Martina Mašková, Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme