Registračním systémem neprojdou čeští občané polské národnosti. Poradit nedokážou ani operátoři

Čeští občané polské národnosti mají problém s registrací k očkování proti covidu-19. Důvodem je jiný tvar jejich rodného čísla, které je jedenáctimístné, zatímco české má obvykle deset znaků. Informoval o tom náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Téma chce v pondělí projednat i na zasedání krajského krizového štábu. Za nedostatky v registračním systému v sobotu vládu kritizovalo předsednictvo lidovců. 

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Systém pro registraci lidí starších 80 let na očkování | Foto: Fotobanka Smartmockups.com | Zdroj: Repro MZČR

„V našem kraji žije početná polská národnostní menšina. Rodné číslo těchto občanů má 11 čísel a už měli před časem problém, když se chtěli zaregistrovat na testování. Takže jsme teď zase trochu v šoku, když ani po roce vláda při registraci na očkování na tento problém nepamatovala,“ uvedl Curylo.

V Ostravě se neočkuje kvůli problému s rezervacemi. Chyba byla na straně nemocnice, říká Babiš

Číst článek

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) i ministerstvo zdravotnictví v čele s Janem Blatným (za ANO), aby odstranili veškeré chyby v systému. „Není možné, aby osmdesátiletí senioři a jejich rodiny trávili hodiny u počítače a na telefonních linkách, protože registrační systém ani více jak 24 hodin po spuštění prostě nefunguje,“ sdělil Zdechovský v tiskové zprávě.

Nepomohla ani operátorka

Markéta Vyvlečková z příhraničního Českého Těšína na Karvinsku uvedla, že s registrací babičky s polským občanstvím jí nedokázali pomoci ani na speciální lince k očkování. „Zkoušela jsem zaregistrovat svou babičku, která má polské občanství a rodné číslo je proto složeno trochu jinak než české. Nechtělo jí to však do systému zaregistrovat a rodné číslo validovat a i po zdlouhavém volání na linku 1221 si s tím operátorka nakonec nevěděla rady,“ uvedla Vyvlečková.

V Česku se v pátek v osm ráno spustil rezervační systém pro očkování. První den spuštění Centrálního rezervačního systému k očkování proti covidu-19 se do něj zaregistrovalo 116 994 seniorů. Z toho 9800 lidí starších 80 let si rezervovalo termín. Spuštění registračního systému na očkování proti koronaviru pro lidi nad 80 let v pátek provázel velký zájem, ale i technické problémy - zpožďovaly se autorizační textové zprávy, systém byl chvílemi nedostupný, přetížená byla i telefonní linka 1221. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 000, většina z nich doma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme