Proočkovanost seniorů je téměř 90 procent, uvedl Dušek. Chráněné jsou již i mladší věkové kategorie

K očkování proti koronaviru se mohou v Česku nově hlásit cizinci, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění. Vakcínu si budou hradit sami. Pokud mají komerční pojištění, vakcínu jim uhradí pojišťovny. Zatím mají v Česku ukončené očkování skoro dva miliony lidí. Aplikace vakcín už se podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška projevuje i na zmírňování epidemie.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průměrný počet nových případů nákazy koronavirem klesl zhruba k 300 denně. Je pokles patrný ve všech věkových kategoriích?
Myslím si, že se teď dostal dokonce pod 300 denně a ten pokles se týká všech věkových kategorií. Nálož progresivněji klesala a drží se dále nejvíce v seniorních skupinách obyvatel, které byly prioritně očkovány jako první. I mě velmi příjemně překvapil zájem seniorů o očkování, kde se dostáváme v podstatě v těch nejvyšších kategoriích až k 90procentní proočkovanosti. Tudíž začínáme mít v těchto nejvíce zranitelných skupinách velmi dobře chráněnou populaci a klesá i intenzivně zátěž nemocnic. Například včera bylo na celou Českou republiku hospitalizováno 13 pacientů, předevčírem 10. Takže zátěž nemocnic velmi dobře klesá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se šéfem Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislavem Duškem

Evidujete ještě významnější záchyty nemocných třeba v jižních Čechách nebo na Šumpersku?
Přesně tak. Bohužel je to jeden ze dvou rizikových faktorů, na které je potřeba dávat pozor, a to jsou dnes již ani ne tak rozdíly mezi kraji, ale na úrovni okresů. Může to být zárodek nějakého dalšího šíření epidemie z lokálních ohnisek, která známe třeba z minulého léta. I když ta situace v tomto roce a létě bude absolutně jiná právě díky očkování.

Abych vám neutekl z otázky, kdybych byl zcela konkrétní, mezi nejvíce zatížené okresy s potenciálně rizikovými trendy patří na prvním místě Český Krumlov, potom Klatovsko, částečně České Budějovice, správně jste řekl i Šumpersko, potom neustále Vsetín ve Zlínském kraji. Hodnoty jsou relativně zvýšené i v Libereckém kraji, takže stále je nějakých osm či devět okresů, které označujeme za potenciálně rizikové a musí se tam situace došetřit a epidemie dobrzdit.

Jak by se mohlo projevit na číslech cestování do zahraničí? Protože nás čekají letní prázdniny.
Určitě to nebude to samé, co bylo minulý rok, kdy se v pozadí nekontrolovatelně vytvářela nějaká nálož, protože to postupující očkování pojede i během léta.

Změny pro Čechy očkované v USA: stát zváží uznání vakcín od 21. června, karantény skončí určitě

Číst článek

Nebojíte se třeba toho, že přichází zlom a mladší věkové kategorie nebudou mít takový zájem? Nemůže se to zlomit, a naopak ten trend zvrátit?
Zatím to v těch datech nevidím, i když tyto signály slýchám, i z některých regionů. V celkových datech vidím relativně narůstající počty registrovaných a rezervovaných. Vzhledem k tomu, že velmi mladé ročníky byly otevřeny teprve nedávno, tak se to nedá úplně srovnávat s těmi, které běží už dlouhodobě.

Abych byl konkrétní, vezmu-li si veškerou dospělou populaci v kategorii věku 16+, tak v tuto chvíli máme 49, 50 procent lidí s alespoň jednou dávkou, 22 procent lidí s oběma dávkami, a když k tomu připočteme ještě ty, kteří nemoc prodělali nedávno a nemohou být očkováni, tak dospělá populace 16+ je dnes chráněná určitě více než z 50 procent, možná i více než z 60 procent. Situace skutečně začíná být stabilní.

Ptal jste se na možné dopady cestování. Jak jsem řekl, neobáváme se, že by to vytvářelo nějakou novou masivní nálož v populaci. Riziko ale mohou představovat rizikové mutace, které by třeba mohly snižovat účinnost vakcín, respektive je obcházet. Takže z tohoto důvodu bude určitě muset být toto léto zvýšená ostražitost – ať už je to testování lidí, kteří se vrací, a podobně. To by nám mohlo ještě udělat nějaké riziko, které si samozřejmě nepřejeme, zejména pro podzimní měsíce.

Jiří Chum, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme