Po Velikonocích se začnou očkovat senioři starší 65 let, řekl Chlíbek. Přesné datum zatím není

Duben bude zásadním zlomem v očkování proti koronaviru. Kromě toho, že by do Česka měly dorazit další dávky vakcín proti koronaviru, se nejspíš po Velikonocích otevře očkování pro seniory nad 65 let. „Může být k diskusi, jestli neotevřít i kategorii 60+,” řekl Radiožurnálu epidemiolog a člen expertního týmu ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek. Přesné datum není známo. Dodal, že se uvažuje i o tom, že prioritu dostanou lidé s vyšším tlakem.

sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 0:01 1. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog Roman Chlíbek | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Nový harmonogram počítá s tím, že v dubnu do Česka dorazí také vakcíny od společnosti Johnson & Johnson. Jde o třicet až čtyřicet tisíc dávek, původně odhad byl až 180 tisíc dávek. Dorazí také méně dávek od ostatních výrobců.

Očkovací systém neukazuje lidem kapacitu mnohdy přeplněných zařízení. Se změnou se nepočítá

Číst článek

Do konce dubna by podle ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného mělo alespoň první dávku dostat dva miliony Čechů.

„Myslím, že měsíc duben nás hodně posune dopředu a proočkovanost se zvedne a určitě to bude znát i na epidemiologických číslech,” řekl pro Radiožurnál Chlíbek.

K tomu, že během dubna se očkování zrychlí, přispěje i rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o prodloužení intervalu mezi dvěma dávkami vakcína Pfizer/BioNTech nebo Moderna. Nově dostanou lidé další dávku po 42 dnech.

Podle Chlíbka je podání první očkovací látky klíčové a účinnost po podání je dostatečně vysoká, aby lidi ochránila. O dalším prodlužování intervalu ale neuvažuje.

„V tuto chvíli víme, že i v registračních studiích byli jedinci, kteří druhou dávku dostávali až za 42 dnů. Data od lidí, kteří dostávají druhou dávku ještě později, zatím nejsou,” vysvětlil.

Prodloužení není na místě ani u vakcíny od společnosti AstraZeneca. „Když se tam dělaly studie, tak se dávala vakcína v horizontu jednoho měsíce, a ukázalo se, že prodloužení na tři měsíce vedlo k vyšší účinnosti,” popsal.

Zdravotníci od té doby podali 1 611 172 dávek vakcíny, z toho zhruba 36 600 v úterý. Obě potřebné dávky zatím dostalo 464 836 lidí.

Tomáš Pancíř, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme