Pro injekci výtahem do pátého patra. Ve vinohradské nemocnici denně naočkují stovky seniorů

Léčebna dlouhodobě nemocných na samém okraji areálu vinohradské nemocnice bývá spíše klidným místem bez velkého vzruchu. Teď ale do mírně omšelého paneláku míří stovky lidí denně. Většina jde o holi nebo s pomocí příbuzných. Aktuálně tu totiž sídlí centrum očkování proti nemoci covid-19.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příchozí hned na úvod hlásí, zda jsou objednáni na první dávku vakcíny, nebo jestli již jdou pro tu druhou. Jejich poměr je zhruba vyrovnaný. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Malý plácek před budovou připomíná provozem parkoviště na letišti. Co nejrychleji vystoupit a jít dovnitř, řidič mezitím hledá parkovací místo poblíž. Senioři vystupují ztěžka a na rozbředlém sněhu jdou jen s velkými obtížemi.

Nová očkovací centra a informační kampaň. Praha zahájila vlastní projekt, chystá i očkovací strategii

Číst článek

Další přicházejí se svými doprovody pěšky, všichni se ale potkají před jedním výtahem. Centrum je totiž v pátém patře, do kterého se téměř nikdo z očkovaných z kategorie 80+ po svých nedostane. Výtah je věčně obsazen, ale senioři vesměs nepospíchají.

„Na kdy máte objednaný čas?“ vítá na chodbě příchozí milá a trpělivá sestřička.

„Jdu na 15.00,“ odpovídá ztěžka dýchající pán o holi. Je právě krátce po jedenácté dopoledne. Sestřička vysvětluje, že kvůli přesnému harmonogramu rozbalování vakcín ho hned očkovat nelze. „To nevadí, já mám čas. Počkám tady,“ suše konstatuje senior.

Na místě je jako jeden z mála bez doprovodu. Šel prý raději dřív, aby měl rezervu. Podobně jsou na tom i další. Přesně na čas jdou většinou ti s doprovodem mladších příbuzných. „Dělej tati, už jdeme skoro pozdě,“ popohání muž ve středním věku svého lehce dezorientovaného otce.

Příchozí hned na úvod hlásí, zda jsou objednáni na první dávku vakcíny, nebo jestli již jdou pro tu druhou. Jejich poměr je zhruba vyrovnaný.

400 zájemců o očkování

Všichni příchozí musí nejdříve do evidence, kde dostávají k vyplnění základní dotazník. Ten obsahuje několik úskalí - například identifikaci zdravotní pojišťovny jen přes číselný kód. „Máš VZP, zaškrtneme teda 111,“ pomáhá mladší žena jedné ze seniorek.

Očkování proti covidu-19 zpomaluje. První dávku vakcíny dostává méně lidí, prioritou je přeočkování

Číst článek

Dotazník je ale také zdrojem humoru. Smích se nese chodbou hlavně při vyplňování kolonky „Jste těhotná nebo kojíte?“ „Tak já nevím, snad ne,“ usmívá se jedna ze seniorek spolu se svou dospělou dcerou.

Zájemcům o očkování bez doprovodu pomáhají s vyplňováním dotazníků přítomní zdravotníci. A zdaleka ne všechny okamžiky jsou přitom veselé.

Jedna ze seniorek se bezradně ptá sestřičky, co má odpovědět na otázku, zda má závažnou poruchu imunity. „Mám totiž rakovinu,“ šeptá starší žena. Není si jistá, jestli to vyhovuje zadání kolonky. Na sobě má podobně jako ostatní respirátor, ale také chirurgické rukavice.

Celkově je na celý den registrováno zhruba 400 zájemců o očkování. To samotné trvá jen chvilku. Všichni si ale po něm musí kvůli případným negativním reakcím ještě nejméně na čtvrt hodiny sednout do odpočívárny. Pak už opět čekat na věčně obsazený výtah, u příbuzných pak případně dojít pro auto a vybojovat místo před vchodem.

Někteří řidiči jsou při střídání aut značně netrpěliví, co chvíli je slyšet popohánění ostatních. „Vidíte, že máma sotva jde o těch berlích, tak snad chvíli počkáte, ne?“ odsekává jeden z odvážejících na netrpělivé troubení dalšího z rodinných „taxikářů“.

Sami očkovaní ale až na maličkosti odcházejí většinou spokojení. „Organizace byla skvělá a personál byl velmi příjemný a milý,“ svěřuje se Radiožurnálu při odchodu jedna ze seniorek. Podobně mluví i další. A přání mají vesměs stejné: „Hlavně, aby to celé už bylo za námi.“

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme