V Česku se vyočkovaly přes tři miliony dávek. Ve středu přibylo 2483 nových případů covidu

V Česku ve středu přibylo 2483 potvrzených případů onemocnění covid-19. Oproti stejnému dni minulého týdne to bylo téměř o 16 procent méně. Na 100 000 obyvatel v současnosti připadá 146 nově nakažených za posledních sedm dní. Ve středu to bylo o pět více. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 8:55 29. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku ve středu přibylo 2483 potvrzených případů onemocnění covid-19. Oproti stejnému dni minulého týdne to bylo téměř o 16 procent méně (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvýrazněji se infekce šíří na Zlínsku, kde na 100 000 lidí připadá 332 nových případů za poslední týden. Naopak nejlépe je na tom Chebsko s 23 nově nakaženými na 100 000 obyvatel.

Reprodukční číslo se čtvrtý den drží poblíž 0,88. Číslo udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk. Nižší než jedna je 15. den v řadě, což znamená, že šíření epidemie v Česku zpomaluje.

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování před čtyřmi měsíci přes tři miliony dávek vakcíny proti covidu. Více než tři čtvrtiny u nich pocházejí od firmy Pfizer/BioNTech. Plně naočkovaných je v Česku zatím 980 327 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Do středečního večera bylo lidem podáno 3 008 953 dávek některé z očkovacích látek.

Z naočkovaných dávek připadá 77 procent na očkovací látku Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech. Dvanáctiprocentní podíl má vakcína Vaxzevria od farmaceutické společnosti AstraZeneca. Přibližně každá desátá aplikovaná dávka bylo očkování od Moderny. Jednodávková vakcína Johnson & Johnson má podíl pouze 0,1 procenta.

Článek pokračuje pod online reportáží.

V českých nemocnicích bylo ve středu poprvé od poloviny října méně než 3000 pacientů s prokázaným covidem. V těžkém stavu je 622 hospitalizovaných, což je nejméně od 20. prosince. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří už nemoc prodělali, jejich zdravotní stav ale nadále vyžaduje nemocniční péči.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo nemocnicích k dnešnímu ránu volných 27 procent standardních lůžek s kyslíkem, kterých je v celém Česku 22 705. Pro covidové pacienty je volných 1951 z nich. Z 2350 lůžek s plicní ventilací je neobsazená čtvrtina. Pro nemocné s covidem je vyhrazeno 333 z nich.

Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme