Očkování proti meningokokovi zřejmě hrazené nebude

Nejméně už 7 lidí zemřelo v České republice od začátku roku na meningokové onemocnění. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro meningokové nákazy, podle které počet případů nákazy dosáhl k 15. srpnu 64. Přestože existuje účinná vakcinace, stát ani zdravotní pojišťovny žádné plošné očkování proti meningokoku nehradí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Podle Pavly Křížové, vedoucí laboratoře, by bylo vhodné, aby zdravotní pojišťovny přispívaly alespoň na očkování rizikových skupin, tedy mladých lidí ve věku 15 až 19 let. "Bylo by to žádoucí, aby byla chráněna, ale není to nezbytné. V zemích, kde začali očkovat tou meningokokovou konjugovanou C-vakcínou, byla ta nemocnost mnohem vyšší, několikanásobně, v hranici tak 4 na 100 tisíc."

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle jejích mluvčího Jiřího Suttnera očkování v této oblasti. "Vnímáme očkování v této oblasti jako potřebnou záležitost, ale nelze k tomu zaujmout takovéto jednoduché stanovisko. Je potřeba si říci, co nás to bude stát, a tím nemyslím Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, ale myslím tím systém zdravotního pojišťovnictv. Nepochybujeme o těch pozitivních zdravotních důsledcích, ale musíme vědět, že tento stát na takto náročnou prevenci má."

Jen VZP má v rizikové skupině mladých lidí ve věku 15 až 19 let přibližně 430 tisíc klientů. Jen jejich očkování by systém veřejného zdravotního pojištění stál několik stovek miliónů korun.

Onemocnění se přenáší vzdušnou cestou. Jeho inkubační doba se pohybuje mezi jedním dnem a týdnem. Příznaky nemoci se podobají chřipce, po několika hodinách však přichází rychlé zhoršování zdravotního stavu. Úmrtnost se pohybuje kolem 25 procent.

Markéta Kaclová, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme